Inteligentna Maya

Firma BioGraphic Technologies wydała Autonomous Character 1.0, wtyczkę do programu Alias|Wavefront Maya, która jest pierwszym rozwiązaniem animacyjnym wykorzystującym sztuczną inteligencję w pakiecie do tworzenia trójwymiarowej grafiki.

Autonomous Character 1.0 to plugin stworzony przez firmę BioGraphic Technologies, który zainstalowany w aplikacji 3D Alias|Wavefront Maya, pozwala użytkownikom tworzyć duże grupy inteligentnych postaci 3D, które wchodzą ze sobą w interakcję i symulują naturalny ruch grupy ludzi. Przykładami takich zachowań prezentowanymi przez BioGraphic jest m.in. szkoła polowania na rekiny oraz zdyscyplinowane rzymskie legiony walczące z chaotycznymi oddziałami barbarzyńców.

Postacie 'zaopatrywane' są w systemie w pewien zestaw zachowań, według których poruszają się i działają. Dowolny obiekt stworzony w Mayi może być przedmiotem takiego zestawu zachowań, włącznie z oświetleniem i kamerą. Wtyczka wykorzystuje system kontroli 'cykli', który gwarantuje, że ruch pojawia się w odpowiednim czasie i przebiega z właściwą prędkością. Poza tym plugin oferuje machanizmy 'rozpoznawania' kolizji i właściwości powierzchni, co pozwala modelom działać w realistycznym świecie 3D.

www.biograpihctech.com


Zobacz również