Inteligentne anteny

Specjaliści z firmy CWC w Singapurze testują nową technologię, dzięki której stacje bazowe, wykorzystywane przez operatorów telefonii komórkowej, będą mogły obsługiwać więcej użytkowników.

Specjaliści z instytutu CWC (Centre for Wireless Communications) w Singapurze testują nową technologię, która umożliwi operatorom telefonii komórkowej obsługę większej liczby użytkowników przez pojedyncze stacje bazowe. Wspólnie z japońską firmą NTT DoCoMo instytut opracował nowe urządzenia, tzw. inteligentne anteny. Japończycy rozpoczęli już testowanie nowej technologii.

W typowych sieciach GSM i CMDA wraz ze wzrostem liczby użytkowników, znajdujących się w obrębie zasięgu stacji bazowej, zwiększa się możliwość interferencji. W stosowanych dzisiaj stacjach bazowych są montowane pojedyncze anteny, technologia opracowana przez CWC i NTT DoCoMo umożliwia używanie wielu anten w jednej stacji. Nowe anteny mogą być wspomagane przez specjalne filtry sygnałów, eliminujące występowanie zakłóceń i zapewniające lepszą identyfikację poszczególnych użytkowników. Prototypowe produkty mają zapewnić obniżenie wpływu zjawiska interferencji.

Nowa technologia umożliwi też operatorom telefonii komórkowej implementację systemu lokalizacji użytkowników, który będzie mógł stanowić alternatywę dla GPS. Jak zapowiadają przedstawiciele NTT DoCoMo, inteligentne anteny pojawią się na rynku w 2003 r.


Zobacz również