Inteligentne screencasty

Po roku przerwy ukazała się nowa wersja Camtasia Studio, programu do tworzenia screencastów. Tym razem autorzy skupili się głównie na poprawieniu ergonomii pracy, wprowadzając rozmaite drobne udoskonalenia.

Spis treści

Po roku przerwy ukazała się nowa wersja Camtasia Studio, programu do tworzenia screencastów. Tym razem autorzy skupili się głównie na poprawieniu ergonomii pracy, wprowadzając rozmaite drobne udoskonalenia.

Główny zestaw funkcji programu został zdefiniowany jeszcze w wersji 3. Nasi czytelnicy przekonają się o tym, sięgając do dołączonej płyty, gdzie umieściliśmy pełną wersję 3.1.3. Podstawowe narzędzia pozostały w zasadzie takie same, choć drobnym modyfikacjom uległy niektóre interfejsy. Za pomocą Camtasia Recorder zarejestrujemy czynności odbywające się na wybranych fragmentach ekranu (łącznie z dźwiękiem i obrazem z kamery, jeśli zechcemy). W części pakietu o nazwie Camtasia Studio stworzymy projekt filmu, w interfejsie podobnym do klasycznego wideoedytora połączymy ze sobą różne multimedia. Skorzystamy przy tym z całej palety narzędzi, jak dymki z napisami, efekty przejść między slajdami, narracja zarejestrowana przez mikrofon, napisy początkowe i końcowe. Gdy całość będzie gotowa, zapiszemy ją w jednym z wybranych formatów i będziemy mogli udostępnić naszym odbiorcom.

Nowości

Inteligentne screencasty

Camtasia 5 zawiera wygodny, wizualny tryb edycji przybliżeń obrazu.

Zmieniony został interfejs Camtasia Recorder - teraz program jest w stanie wychwytywać nie tylko okna i obszary, ale i poszczególne obiekty, jak np. część edycyjną w edytorze tekstów albo sam pasek narzędziowy. Aplikacja udostępnia kilka predefiniowanych wielkości przechwytywanego okna, ale pozwala też, oczywiście, swobodnie określać jego rozmiar.

Doskonałym rozwiązaniem jest "inteligentna" funkcja SmartFocus. To narzędzie automatycznie przybliża obraz zgodnie z tym, co się dzieje na ekranie, podążając za kursorem myszy czy tekstu, jeśli akurat edytujemy jakiś dokument. Jest to bardzo przydatne zwłaszcza wtedy, gdy docelowy klip wideo jest przeznaczony do publikacji w blogu, gdzie jest zwykle mało miejsca, a rozmiary zagnieżdżanych plików są z natury ograniczone. Program sam proponuje "najazdy kamery", możemy je też ręcznie zmodyfikować na ścieżce Zoom w trakcie budowania taśmy zawierającej wszystkie komponenty filmu. Wystarczy wtedy zmienić stopień przybliżenia danego fragmentu, korzystając z trybu wizualnej edycji w oknie Zoom-n-Pan Properties.

Bardzo przydatnym narzędziem w dobie powszechności blogów jest predefiniowany rozmiar, dostosowany do możliwości witryny. Można wybrać opcję Blog zarówno przy tworzeniu nowego projektu, jak i przy zapisywaniu filmu w jednym z dostępnych formatów. Rozmiar wynosi tutaj 400x300 pikseli, a dzięki SmartFocus możemy zachować pełną precyzję obrazu. Zresztą, Camtasia rejestruje teraz domyślnie 30 klatek na sekundę, dzięki czemu obraz jest wyraźniejszy.

Kolejnym ułatwieniem jest możliwość tworzenia jednolitego pliku Flash bez konieczności przesyłania na serwer plików pomocniczych - dokument może zawierać chowany i pokazywany spis treści czy dymki z tekstem. Definiujemy takie pliki, korzystając z gotowych szablonów przy zapisywaniu filmu w formacie Flash, wybierając uprzednio opcję Custom production settings.

Inteligentne screencasty

Predefiniowane szablony eksportu uwzględniają teraz potrzeby światowej blogosfery.

Choć kooperacja Camtasia Studio z PowerPointem nie jest nowością, bo istniała już w wersji 3, trzeba podkreślić gładką współpracę programu z Microsoft Office 2007. Po wczytaniu prezentacji w PowerPoincie można uruchomić zainstalowaną przez Camtasię wtyczkę do tego programu (jest we wstędze Dodatki). Kliknięcie przycisku Record uruchamia odtwarzanie pokazu, a użytkownik ma możliwość nagrania od razu swoich komentarzy przez mikrofon. Gdy całość jest gotowa, kończymy rejestrację i surowy film jest przenoszony do Camtasia Studio, gdzie można dokonać dodatkowej edycji, wykorzystując wszystkie niezbędne narzędzia. Potem wystarczy wyeksportować film do wybranego formatu. W ten sposób nagramy np. cały wykład ilustrowany slajdami - wprawdzie umieszczenie tak dużego pliku w Internecie byłoby kłopotliwe, ale można go wykorzystywać w firmowym intranecie czy przekazywać na płycie.

Podsumowanie

Choć wydawało się, że trudno już wymyślić coś nowego w tak zawansowanym programie, autorzy potrafili zadbać o jeszcze większą wygodę pracy - pierwsze skrzypce gra tutaj inteligentny SmartFocus, który oszczędzi użytkownikom sporo żmudnej roboty. Nie ulega wątpliwości, że Camtasia utrzymuje pozycję czołowego pakietu w swojej klasie, ale ze względu na cenę nie jest to narzędzie dla każdego. Jednak firmy czy instytucje mogą się nim z powodzeniem zainteresować.

Informacje TechSmith,http://www.techsmith.com , TTS Company,http://www.tts.com.pl Cena 1037 zł