Inteligentne telewizory - czym jest Smart TV?

Smart TV to sprzęt łączący funkcje typowych odbiorników i smartfonów. Dzięki stałemu dostępowi do internetu, możliwościom instalowania aplikacji oraz zintegrowanym z nimi usługom VOD nowoczesny telewizor stał się pierwszym prawdziwym centrum domowej rozrywki. Najważniejsze jednak jest to, że do korzystania z możliwości Smart TV nie jest potrzebna telewizja kablowa.


Powstanie telewizorów nowej generacji przewidywano już od kilku lat. Wszystko zaczęło się od pierwszych telewizji internetowych. Ich największą zaletą była możliwość oglądania treści w dowolnym momencie, bez sztywnej ramówki. Nadawane tam programy bardzo często były przygotowane mniej profesjonalnie niż w tradycyjnej telewizji, ale to dodawało im kolorytu. Internauci jako niezależni twórcy mieli nowatorskie pomysły, czym potrafili zainteresować wielu odbiorców. To z kolei sprawiło, że duże firmy internetowe postanowiły nawiązać z nimi współpracę. Bardzo dobrym przykładem jest popularna w naszym kraju platforma Tosięwytnie (tosiewytnie.pl).

Inteligentne telewizory - czym jest Smart TV?

Telewizja internetowa miała jednak pewną wadę - oglądanie jej na małym ekranie komputera trudno uznać za wygodne. Oczywiście możliwe było podłączenie laptopa do telewizora i oglądanie internetowych treści na dużym ekranie, jednak to półśrodek. W tym czasie także giganci tradycyjnej telewizji dostrzegli potencjał internetu i stworzyli własne platformy telewizji online, dzięki którym na ekranie komputera można było oglądać programy znane z telewizji. Producenci elektroniki użytkowej doszli do wniosku, że na rynku brakuje urządzenia na miarę naszych czasów - telewizora, który dzięki stałemu połączeniu z internetem pozwoliłby użytkownikowi samodzielnie układać ramówkę ciekawych programów i stałby się prawdziwym centrum domowej rozrywki. Dlatego właśnie stworzyli Smart TV.

Zobacz również:

  • Recenzja: HiSense 55E7KQ PRO - nowa propozycja 4K dla graczy i miłośników dynamicznych akcji
  • Testujemy oprogramowanie do automatyzacji w Bitrix24

Kto potrzebuje Smart TV?

Przed wymianą telewizora na nowy warto się zastanowić, czy na pewno wymiana jest potrzebna. Przede wszystkim musisz rozstrzygnąć, która telewizja jest dla ciebie bardziej atrakcyjna: zwykła czy internetowa. Weź pod uwagę także czas spędzany przed telewizorem oraz wysokość płaconego abonamentu. Jeśli telewizję oglądasz stosunkowo rzadko, a mimo to płacisz abonament za kablówkę w wysokości kilkudziesięciu lub nawet stu złotych miesięcznie, zastanów się nad rezygnacją z usług obecnego operatora i przestawieniem się na telewizję internetową. Może się okazać, że kwota uzyskana ze sprzedaży obecnego odbiornika i suma wydawana rocznie na abonament telewizyjny wystarczą na kupno nowoczesnego telewizora z dostępem do internetu, którego będziesz używać co najmniej przez kilka lat.

Jeżeli jednak jesteś przywiązany do tradycyjnej telewizji i nawet na komputerze rzadko korzystasz z materiałów wideo, nie wymieniaj odbiornika. Niech cię nie kuszą zapowiedzi dodania nowych usług i funkcji za kilka, kilkanaście miesięcy. Zazwyczaj są one dostępne tylko w najnowszych modelach.

Możliwe również, że nie masz telewizora lub posiadany przez ciebie model zwyczajnie się zepsuł. W takiej sytuacji raczej nie bierz pod uwagę kupna telewizora pozbawionego dostępu do sieci.

Jak kupować Smart TV?

Przede wszystkim - najpierw "tv", później "smart". Nie zapominaj, że funkcja przeglądania zasobów sieci jest tylko dodatkiem do odbiornika. W pierwszej kolejności zwracaj uwagę na jakość wyświetlanego obrazu. Możesz zbadać ją już w sklepie, ale uważaj, bo sprzedawcy nagminnie zmieniają ustawienia odbiorników tak, by poprawić charakterystykę obrazu. Najlepiej szukać informacji w specjalistycznych portalach, np. go.pcworld.pl/ce799, i na forach dyskusyjnych.

Jeżeli bardzo ci odpowiada dotychczasowy odbiornik i nie będzie przeszkadzać ci dodatkowe urządzenie stojące w pobliżu telewizora, przemyśl kupno odtwarzacza Blu-ray lub specjalnego dodatku do telewizora, który zapewni wszystkie możliwości Smart TV. Bardzo dobre odtwarzacze tego typu produkuje Philips. Z kolei LG oferuje urządzenie LG ST600, które dodaje funkcje Smart TV starszym odbiornikom. Pozwala ono korzystać z Wi-Fi i używać programów dostępnych w sklepie z aplikacjami.

Czego wymaga Smart TV?

Nawet najlepszy i najdroższy telewizor nowej generacji nie przyda się na nic, jeśli nie będzie podłączony do odpowiednio szybkiego łącza internetowego. Do komfortowego używania Smart TV przyda się łącze o szybkości nie mniejszej niż 6 Mb/s. Dopiero to pozwoli na płynne odtwarzanie materiału wideo w jakości HD.

Inteligentne telewizory - czym jest Smart TV?

Smart TV można połączyć z siecią standardowym kablem Ethernet (RJ-45), ale bardzo rzadko spotyka się nowe modele nieobsługujące technologii Wi-Fi. Zatem jeśli dysponujesz bezprzewodowym ruterem, unikniesz plątaniny kabli. Konfiguracja sieci jest banalnie prosta i wygląda identycznie jak w smartfonach. Podczas pierwszego uruchomienia możesz wybrać sieć i wpisać do niej hasło. Jeśli zechcesz zrobić to później, stosowną funkcję znajdziesz w ustawieniach odbiornika.

Przydatne akcesoria

Inteligentne telewizory - czym jest Smart TV?

Pierwszą sprawą bezpośrednio związaną z funkcjonalnością Smart TV jest rodzaj pilota. Bardzo ważnym, acz rzadko spotykanym jego elementem jest klawiatura QWERTY, najlepiej zintegrowana, co pozwoli na niej wygodnie pisać po obróceniu pilota o 90 stopni. Są też małe klawiatury dodawane do telewizora. Jeśli odbiornik nie został fabrycznie wyposażony w takie akcesorium, warto sprawdzić, czy można je dokupić. Znacznie ułatwi ono przeglądanie zasobów internetu.

Inteligentne telewizory - czym jest Smart TV?

Użytkownikom aktywnie korzystającym ze Smart TV może się przydać również kamera internetowa. Ułatwi prowadzenie rozmów za pośrednictwem Skype’a, zwłaszcza w wypadku komunikacji z kilkoma osobami. Każdy wie, jak niewygodne jest tłoczenie się w większym gronie przed ekranem komputera, zwłaszcza jeśli dysponuje się małym laptopem. Duży wyświetlacz o wiele bardziej nadaje się do tego celu. Niestety dedykowana kamera nie należy do tanich rozwiązań i zazwyczaj kosztuje ponad 500 zł.

Inteligentne telewizory - czym jest Smart TV?

Steruj smartfonem lub tabletem

Jeżeli masz smartfon z systemem Android lub iOS, najprawdopodobniej możesz kontrolować pracę odbiornika za pomocą odpowiedniej mobilnej aplikacji, która zmieni urządzenie w wygodnego pilota zdalnego sterowania. Warto jednak pamiętać, że niektórzy wytwórcy (np. Samsung) ograniczają możliwość współpracy swoich urządzeń z produktami innych marek. Przed kupnem telewizora sprawdź, czy producent pozwala nim sterować za pomocą twojego smartfona. W tym celu otwórz stronę sklepu z aplikacjami właściwego dla używanego systemu mobilnego, wpisz nazwę producenta oraz "Smart TV" i w odpowiedniej aplikacji sprawdź, czy na liście obsługiwanych urządzeń znajduje się twój model smartfona.

Aplikacje, sklep, aktualizacje

Istotny wpływ na funkcjonalność "sprytnego" telewizora ma liczba i jakość preinstalowanych w nim aplikacji. Najważniejsze, by znalazły się wśród nich narzędzia do obsługi najpopularniejszych serwisów VoD (wideo na życzenie), takie jak: TVN Player, ipla, vod.tvp.pl, wp.tv oraz iplex. Jeżeli telewizor ma służyć również do komunikacji, powinny być w nim zainstalowane klienty serwisów społecznościowych, takich jak Facebook oraz Twitter, a także komunikator Skype. Kolejne bardzo istotne aplikacje to YouTube oraz dobra przeglądarka internetowa.

Inteligentne telewizory - czym jest Smart TV?

Możliwości telewizora znacznie rozszerzy obsługa sklepu z aplikacjami. To w nim będą się pojawiać nowe programy. Wśród nich znajdą się nie tylko aplikacje VoD, ale też serwisy z informacjami oraz gry. Warto zwrócić szczególną uwagę na liczbę aplikacji dostępnych w danym sklepie, gdyż świadczy ona o tempie rozwijania się danej platformy i jej popularności wśród twórców oprogramowania. Obecnie największym sklepem tego rodzaju jest Samsung App Store.

Równie istotne są liczba i jakość aktualizacji dostarczanych do starszych odbiorników. Od nich zależy, jak długo telewizor będzie rzeczywiście nowoczesny. Na przykład użytkownicy odbiorników LG wyprodukowanych w 2010 roku do dzisiaj nie mogą zainstalować ipli, co znacznie ogranicza możliwości tego sprzętu.

Lepsze wrogiem dobrego

Smartfony okazały się nie tylko hitem rynku, ale też "postrachem" innych urządzeń. Zastąpiły już przenośne odtwarzacze multimediów, a teraz konsekwentnie wygryzają z rynku nawigacje samochodowe i przenośne konsole do gier. Niektórzy oczekują nawet, że Smart TV wyprą odtwarzacze DVD i Blu-ray - mają zintegrowane usługi VOD, więc wypożyczanie lub kupowanie filmów na fizycznych nośnikach staje się niepotrzebne. Jeżeli z kolei zechcesz obejrzeć film znajdujący się na komputerze, możesz przenieść go na pendrivie - każdy nowszy telewizor ma opcję odtwarzania multimediów przez urządzenia USB. Jeśli nie masz klucza USB, możesz połączyć z telewizorem komputer lub smartfon i odtwarzać filmy na dużym ekranie, korzystając z technologii DLNA.

Inteligentne telewizory - czym jest Smart TV?

Telewizory zastąpią, być może, nawet konsole do gier. Na platformie Google TV ruszyła już usługa OnLive, czyli strumieniowe przesyłanie gier. Dzięki niej gracz nie potrzebuje specjalnego sprzętu. Wszelkie obliczenia niezbędne do generowania grafiki wykonują zewnętrzne serwery, które otrzymują informacje o poczynaniach użytkownika w grze. OnLive nie zapewnia grafiki o jakości porównywalnej z najlepszymi ustawieniami na komputerze PC, jednak zależnie od pory dnia i stopnia obciążenia serwerów jest ona porównywalna lub lepsza niż na konsolach obecnej generacji. Aby skorzystać z tej usługi, wystarczy nabyć kontroler OnLive Game System, zarejestrować się w OnLive i kupować gry za pomocą tej platformy. Na razie OnLive akceptuje tylko amerykańskie i brytyjskie karty płatnicze, jednak już niebawem usługa ta będzie dostepna dla posiadaczy kart płatniczych z innych krajów europejskich, w tym z Polski. Jeśli masz brytyjską kartę kredytową, już obecnie możesz korzystać z tej usługi.

Inteligentne telewizory - czym jest Smart TV?

Wybrane modele Smart TV

Poniżej przedstawiamy kilka najnowszych, wyjątkowo ciekawych naszym zdaniem modeli odbiorników typu "smart", na które warto zwrócić uwagę.

Inteligentne telewizory - czym jest Smart TV?

UE55ES8000S to najlepszy telewizor Samsunga, wyposażony w ekran o 55-calowej przekątnej (są też wersje 46- oraz 40-calowa). Został wyposażony w standardowe już funkcje: dostęp do internetu, łączność bezprzewodowa, obsługa DLNA oraz możliwość wyświetlania obrazu 3D. Oprócz tego zaimplementowano w nim: sterowanie głosem, sterowanie gestem oraz rozpoznawanie twarzy. Ostatnia z funkcji nie byłaby możliwa, gdyby nie wbudowana kamera, której można używać także z zainstalowanym fabrycznie komunikatorem Skype. Niepodważalną zaletą propozycji Samsunga jest też zapowiedź wydania zestawu Smart Evolution, za pomocą którego będzie można wyposażyć Smart TV m.in. w nowy procesor. Szukając nie tylko najlepszego telewizora, ale też domowego odtwarzacza multimedialnego oraz nowoczesnego wideofonu, warto rozważyć tę propozycję. Model UE55ES8000S kosztuje prawie 10 tysięcy złotych, jednak będzie to zakup na lata.

Inteligentne telewizory - czym jest Smart TV?

Panasonic TX-P55VT50 jest konstrukcją równie ciekawą jak najlepszy telewizor Samsunga. Również tutaj znajdziemy 55-calowy ekran obsługujący rozdzielczość FullHD oraz technologię 3D w trybie aktywnym (migawkowym). Jeżeli najważniejszą cechą kupowanego telewizora jest ilość użytecznych aplikacji, będziemy miło zaskoczeni. W ofercie Panasonica znalazły się między innymi ipla, iplex oraz TVN Player, czyli najpopularniejsze i najbardziej wartościowe odtwarzacze wideo na życzenie. Nie bez znaczenia jest również obsługa technologii Bluetooth, dzięki której do telewizora podłączymy klawiaturę i tym samym zwiększymy komfort pracy z urządzeniem. Cena tego Panasonica jest porównywalna z najlepszymi telewizorami konkurencji i wynosi niemal 10 000 złotych. Jednak jeśli ktoś zdecyduje się na ten wydatek, z całą pewnością nie będzie tego żałował.

Inteligentne telewizory - czym jest Smart TV?

LG 55LM960V to jeden z najnowszych modeli LG. Obsługuje pasywną technologię 3D, co oznacza, że do oglądania na nim materiału 3D nie są potrzebne okulary migawkowe. Może również konwertować wideo standardowe na trójwymiarowe. Trzeba przyznać, że funkcja ta nie zawsze działa idealnie, jednak często pozwala cieszyć się głębią obrazu tam, gdzie do tej pory nie było to możliwe. Warta odnotowania jest także technologia Dual Play, która osobom noszącym okulary 3D i siedzącym po lewej i prawej stronie telewizora wyświetla dwa obrazy. Pozwala to na dwóm osobom na granie w trybie bez dzielenia ekranu na pół. Nie zabrakło technologii Intel Wireless Display, która pozwala na bezprzewodowe przesyłanie obrazu na ekran telewizora z niektórych komputerów z procesorami Sandy Bridge oraz Ivy Bridge. Cena tego modelu (12 999 zł) może jednak trochę przerażać.

Inteligentne telewizory - czym jest Smart TV?

Toshiba 55ZL2 to flagowy telewizor tego producenta. Cechuje się on ekranem o 55-calowej przekątnej oraz rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Zgodnie z najnowszymi trendami nie zabrakło w nim obsługi technologii 3D. Jednak w tym przypadku nie wymaga ona okularów do działania. Jest to osiągnięcie, którym nie mogą pochwalić się inni producenci telewizorów. Technologia ta oczywiście pozwala na komfortowe oglądanie obrazu przez kilka osób. Konstrukcja Toshiby wypada świetnie także, gdy mówimy o jakości obrazu. Pod względem funkcji Smart TV telewizor nie wypada już tak różowo. Zabrakło tu obsługi ipli oraz innych popularnych odtwarzaczy, producent preinstalował tu tylko Youtube. Toshiba zapewnia jednak, że zaimplementowanie najpopularniejszych polskich serwisów VOD to kwestia czasu. Wadą Toshiby 55ZL2 jest cena wynosząca 27499 złotych. Jest to bardzo wysoki koszt, jednak w zamian otrzymujemy pierwszy w pełni trójwymiarowy telewizor.

Inteligentne telewizory - czym jest Smart TV?

Philips 46PFL9706K ma ekran o 46-calowej przekątnej i rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Nie zabrakło technologii znanych z innych, modeli inteligentnych telewizorów: Wi-Fi, DLNA czy obsługi 3D. Philips zaimplementował technologię Ambilight Specra XL, wywołującą u widza złudzenie, że wyświetlany obraz jest większy, niż wskazywałyby na to wymiary ekranu. Urządzeniem można sterować za pomocą iPhone’a lub smartfonów z systemem Android. Wystarczy z odpowiedniego sklepu z aplikacjami ściągnąć program Philips TV Remote, zainstalować go i zrobić z urządzenia mobilnego pilota lub klawiaturę QWERTY. Do komputera można podłączyć także fizyczną klawiaturę. Telewizory Philips, tak jak LG i Samsung, mają swój sklep z aplikacjami. Cena odbiornika wynosi 6999 zł.

Smart TV bez nowego telewizora

Wizja Smart TV z całą pewnością kusi niemal każdego. Co jednak zrobić, gdy mamy już telewizor, a nie chcemy sprzedawać go i kupować nowego tylko po to, by zyskać funkcje internetowe. Na szczęście producenci o tym i zintegrowali funkcjonalność Smart TV w odtwarzaczach multimedialnych oraz odtwarzaczach Blu-Ray. Oto najciekawsze produkty z tego niewielkiego segmentu rynku. Znajdziemy tu zarówno urządzenia kosztujące niewiele ponad 250 zł, jak również takie za 1500 zł.

Inteligentne telewizory - czym jest Smart TV?

LG ST600 to niedrogi produkt, gdyż możemy go nabyć już za 259 zł. Nie jest to co prawda telewizor, jednak przy omawianiu Smart TV nie sposób pominąć te urządzenie. Jeżeli posiadasz odbiornik pozbawiony funkcji Smart TV i nie chcesz go wymieniać tylko po to, by zyskać telewizję internetową, jest to idealna propozycja właśnie dla Ciebie. Po podłączeniu LG ST600 do naszego telewizora za pomocą kabla HDMI, stary odbiornik zyskuje odtwarzacz multimediów, przeglądarkę internetową, dostęp do sklepu z aplikacjami, łączność DLNA oraz możliwość podłączenia Internety za pomocą kabla Ethernet lub WiFi. Jest to jedyne tego typu rozwiązanie na rynku. Co prawda Samsung zapowiedział pojawienie się w przyszłym roku podobnego zestawu Smart Evolution, jednak będzie on działał tylko z niektórymi urządzeniami. Moduł LG można podłączyć do wszystkich telewizorów i monitorów wyposażonych wejście obrazu HDMI.

Inteligentne telewizory - czym jest Smart TV?

Philips BDP9600 to kolejny produkt, który choć ze Smart TV ma wiele wspólnego, sam nie jest telewizorem. Jest to po prostu odtwarzacz Blu-Ray z funkcjonalnością Smart TV. Oznacza to, że po podłączeniu go do telewizora uzyskamy możliwość korzystania z technologii 3D, telewizji internetowej, przesyłania plików za pomocą technologii DLNA. Będziemy mogli tez podpiąć do niego klawiaturę w celu wygodniejszego korzystania z Internetu. Sam odtwarzacz jest zamknięty w aluminiowej obudowie, dzięki której urządzenie nie tylko wygląda ładnie, ale też jest odpowiednio wytrzymałe. Oprócz tego został wyposażony w przetworniki cyfrowo-analogowe firmy TI Burr-Brown zapewniające bardzo szczegółowe odwzorowanie dźwięku. Na parametr ten wpływa również Odtwarzacz ten ma tylko jedną wadę, a mianowicie cenę, która wynosi ponad 1500 zł, czyli tylko trochę mniej niż najtańsze telewizory Smart TV.

Inteligentne telewizory - czym jest Smart TV?

Jeżeli nie zależy nam na lepszej jakości odtwarzanego dźwięku oraz aluminiowej obudowie, Philips ma w swojej ofercie tańsze urządzenie. Jest to bardzo prosty odtwarzacz Blu-Ray, który ma funkcjonalność Smart TV. Jest to model uboższy niż BDP9600, gdyż został pozbawiony między innymi aluminiowej obudowy i dodatków zapewniających możliwie najlepszą jakość dźwięku. Na szczęście wynagradza to ceną, która wynosi jedynie 499 zł. Jest to bardzo niska cena, jak na urządzenie, które pozwala nie tylko zamienić stary odbiornik w telewizor nowej generacji, ale też dodaje do niego funkcjonalność odtwarzania filmów Blu-Ray. Tak jak w przypadku wszystkich urządzeń Smart TV wyprodukowanych przez Philipsa, także i w tym przypadku mamy możliwość sterowania nim za pomocą naszego smartfona lub tabletu.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: