Inteligentne toalety już wkrótce

Naukowcy z Politechniki Wiedeńskiej planują produkcję nowoczesnych toalet, pomocnych ludziom starszym czy dotkniętym ciężkimi chorobami, na przykład stwardnieniem rozsianym. Projektanci twierdzą, że w niesamowity sposób ułatwią one życie osobom niepełnosprawnym.

Na obecną chwilę przygotowano dwie wersje urządzeń: identyfikujące daną osobę przy pomocy systemu rozpoznawania głosu lub poprzez specjalne karty chipowe. Techniczne "cudeńka" Austriaków mają dostosowywać swoje rozmiary do indywidualnych potrzeb użytkownika, spuszczą też za niego wodę czy podsuną rolkę z papierem toaletowym. Kabiny zostaną dodatkowo wyposażone w szyny dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz ruchome poręcze, same ustawiające się na odpowiednią wysokość.

Urządzenia przeszły już pierwsze testy. Korzysta z nich z powodzeniem 35 pacjentów, a twórcy rozpoczęli procedury patentowe i szykują się do masowej produkcji. Według przedstawicieli Uniwersytetu, "inteligentne toalety" trafią do sprzedaży pod koniec roku. Nie wiadomo jednak, kiedy będą dostępne w Polsce.

Wiecej informacji: Politechnika Wiedeńska.