Inteligentne wyszukiwanie

Brytyjska firma Autonomy opracowała oprogramowanie pozwalające na łatwe wyszukiwanie informacji w nieusystematyzowanych źródłach danych.

Autonomy to brytyjska firma, zajmująca się technologiami wyszukiwania danych. Opracowane przez przedsiębiorstwo oprogramowanie, bazujące na probabilistyce, pozwala na odnajdywanie danych pojawiających się w określonym kontekście oraz na ich kategoryzację.

Oprogramowanie Autonomy nadaje się szczególnie do wyszukiwania informacji w nieusystematyzowanych i nie mających określonej struktury źródłach danych, takich jak witryny internetowe. Przygotowany przez firmę produkt sprzedaje się bardzo dobrze, a przedsiębiorstwo czerpie duże zyski m.in. z licencjonowania oprogramowania dla innych wytwórców oprogramowania. Oprogramowanie jest stosowane m.in. w serwisach BBC i Reuters (do wyszukiwania informacji odnoszących się do określonego materiału), a także w niemieckiej TV Spielfilm. Procedury kategoryzujące Autonomy zostały zintegrowany m.in. z bazą danych Sybase oraz z oprogramowaniem Vignette, służącym do zarządzania witrynami internetowymi.

Aplikacje Autonomy mogą być stosowane również w e-biznesie. Pozwala ono bowiem na automatyczne "śledzenie" oglądanych przez internautów stron - na tej podstawie można sugerować im zaznajomienie się z odsyłaczami do stron o podobnej zawartości, albo do witryn, gdzie można zamówić produkty związane z czytanymi akurat przez użytkownika informacjami.


Zobacz również