Inteligentny dom na różne sposoby

Inteligentny dom kojarzy się z zaawansowanymi systemami zarządzającymi pracą oświetlenia, ogrzewania, alarmów czy napędów bram garażowych. Dzięki nim nasze życie jest łatwiejsze, a co ważne takie rozwiązania przynoszą też wymierne korzyści w postaci np. zmniejszenia rachunków za prąd czy ogrzewanie. Coraz częściej pojawiają się też urządzenia codziennego użytku, które komunikują się ze smartfonami czy komputerami to tzw. internet rzeczy. One też mogą dać nam namiastkę inteligentnego domu.


Systemy inteligentnego domu pozwalają zautomatyzować czynności, które do tej pory robiliśmy sami. Sercem takiego systemu jest centrala, która komunikuje się i zarządza pracą czujników, kamer, termostatów, oświetleniem, roletami i całą masą innych urządzeń będących na wyposażeniu domu. Ma ona postać niewielkiego urządzenia zamkniętego w stylowej obudowie, a sterujemy nią za pomocą dotykowego wyświetlacza, bezpośrednio z komputera, lub za pomocą urządzeń przenośnych.

Systemy inteligentnego domu najczęściej nie są ze sobą kompatybilne, dlatego decydując się na określone rozwiązanie będziecie zmuszeni do np. zakupu współpracujących z nią czujników czy urządzeń. Warto więc sprawdzić jaki jest koszt zakupu poszczególnych elementów i czy centrala współpracuje też z urządzeniami innych producentów.

Inteligentne ogrzewanie

Budując inteligentny dom nie musimy od razu nastawiać się na duże wydatki. Warto zacząć od małych kroków i sukcesywnie rozbudowywać system o dodatkowe elementy. Trzeba jednak planować zakupy kompleksowo. Decydując się np. na zarządzanie pracą ogrzewania, warto wyposażyć dom w czujniki zbliżeniowe montowane na oknach, które informują centralę czy są one otwarte czy zamknięte. Wtedy będzie można zaprogramować scenariusz automatycznego wyłączenia kaloryfera, gdy w pokoju ktoś otworzy okno.

Dodając do systemu czujnik zamknięcia drzwi wyjściowych, można stworzyć scenariusz powiadamiania użytkownika wychodzącego z domu o konieczności zamknięcia otwartych okien. Do większości systemów inteligentnego domu można też podłączyć smartfona i skorzystać z wbudowanego w nim GPS-u. Wówczas wystarczy zaprogramować inteligent dom tak żeby np. wyłączał ogrzewanie kiedy jesteśmy poza domem.

Inteligentne rolety

Większość domów wyposażona jest w rolety, jednak nie wszystkie wyposażone są w elektryczny napęd, ale bez obawy nie musicie ich wymieniać. Wystarczy tylko dokupić do nich tylko sam napęd. Prawie wszystkie firmy oferujące systemy inteligentnego domu mają w swojej ofercie napędy do rolet z zintegrowanym modułem bezprzewodowym i opcją programowania.

Kupując nowe rolety pamiętajcie o rzeczach podstawowych, bo napęd i komunikacja z systemem inteligentnego domu to nie wszystko. Warto wziąć pod uwagę konstrukcje wyposażone w opcję automatycznego zatrzymania napędu w przypadku zamarznięcia lameli, lub wykrycia przeszkody. Ważne są też dodatkowe mechanizmy, które minimalizują możliwość niedokładnego otwarcia czy zamknięcia rolet.

Mając już zamontowane rolety z napędem warto połączyć je z czujnikami zmierzchu i stworzyć scenariusz ich automatycznego zamykania w nocy. Do tego systemu można też dodać np. czujniki wykrycia dymu czy dwutlenku węgla, tak aby po wszczęciu alarmu system automatycznie otworzył wszystkie rolety.

Inteligenta brama wjazdowa

Niezbędnym wyposażeniem inteligentnego domu jest też system automatycznie zamykający i otwierający bramę wjazdową do posesji. Większość producentów inteligentnych systemów ma w swojej ofercie napędy elektryczne do bram wjazdowych wyposażone w radiowe nadajniki komunikujące się z centralą. Dostępne są w wersjach dla bram przesuwnych i skrzydłowych.

Po zainstalowaniu inteligentnego napędu do bramy, bez problemów będzie nią można sterować np. z poziomu wideomofonu, smartfona, czy tabletu. Bezpiecznym rozwiązaniem byłoby też zamontowanie w pobliżu bramy wjazdowej kamery, która robiłaby zdjęcia podchodzącym osobom i przesyłała je do naszego smartfona czy na skrzynkę pocztową.

Pamiętajcie, że brama wjazdowa powinna nie tylko ułatwić wjazd i wyjazd z posesji, ale też utrudnić dostanie się do niej postronnym osobom. Warto więc wybrać napęd wyposażony w ochronę przed próbami siłowego otwarcia. Ważna jest też funkcja wykrywania przeszkód, która automatycznie wyłączy napęd zamykający bramę, tak aby nie zrobiła krzywdy np. stojącemu dziecku.

Internet rzeczy

Myśląc o inteligentnym domu nie sposób jednak nie wyjść zarządzanie pracą rolet, ogrzewania czy oświetlenia. Otacza nas przecież mnóstwo urządzeń codziennego użytku, które coraz częściej łączą się ze smartfonami informując o dokonanych pomiarach czy pomagając podczas gotowania, prania a nawet majsterkowania. To tzw. internet rzeczy, który warto bliżej poznać bo rozwija się w szalonym tempie.

Inteligentna pralka

Inteligentna pralka w dalszym ciągu nie włoży samodzielnie ubrań do bębna, ale dzięki wbudowanemu modułowi Wi-Fi daje możliwość starowania jej pracą z dowolnego miejsca z dostępem od internetu. Najczęściej potrzebny do tego jest tylko tablet, lub smartfon. Co ważne połączenie pralki ze smartfonem jest bardzo proste. Trzeba tylko zainstalować dodatkowe oprogramowanie dostarczane przez producenta pralki, które automatycznie ją znajdzie i zarejestruje w sieci.

Inteligentne pralki mogą też same zdiagnozować ewentualne problemy w razie awarii, którego s z podzespołów i powiadomić o tym użytkownika. Dzięki temu już w drodze do domu będziemy mogli zadzwonić do serwisu producenta z informacją o kodzie błędu i poprosić o pomoc fachowca. W razie mniej poważnych usterek, jak np. zatkanie filtra, na smartfonie zostanie od razu wyświetlony film lub instrukcja jak go wyczyścić.

Inteligentna lodówka

Budowa inteligentnej lodówki od lat jest marzeniem wielu producentów a nie jest to łatwe. Podstawowy problem dotyczy sposobu rozpoznawania wkładanych do niej i wyciąganych produktach. Producenci jak na razie rozwiązali ten problem połowicznie, obligując użytkowników do „informowania” lodówki o wkładanych do niej produktach. Gdy już przez to przebrniecie, to otworzy się sezam dodatkowych możliwości, których próżno szukać w standardowych lodówkach.

Samsung zaprezentował inteligentną lodówkę, która pozwala np. na tworzenie listy zakupów dostępnej dla wszystkich domowników. Każdy domownik za pomocą smartfona może ją edytować i np. po kupieniu potrzebnego produktu usuwać go z listy.

Kolejną ciekawostką stosowaną w inteligentnych lodówkach jest funkcja proponowania przepisów na opartych na produktach przechowywanych w lodówce.

Inteligentny odkurzacz

O ile inteligentne lodówki nas zbytnio do siebie nie przekonują to inteligentne odkurzacze są wg nas obowiązkowym wyposażeniem każdego domu. Znacznie różnią się od swoich normalnych odpowiedników, bo wyposażone są w napęd jezdny, autonomiczne zasilanie a do sprzątania najczęściej wykorzystują obrotową szczotkę i niedużą turbinę zasysająca powietrze.

Na ich wyposażeniu są też stacje dokujące pełniące funkcję ładowarki, z której wyjeżdżają i do której automatycznie wracają po skończeniu sprzątania. Prawie wszystkie modele mają też wbudowane programatory, za pomocą których można ustawić, w które dni i o jakich godzinach odkurzacz ma zacząć sprzątać.

W tym roku pojawiła się kolejna generacja inteligentnych odkurzaczy z modelem iRobota Roomba 980 na czele, które mają wbudowany moduł Wi-Fi. Co więcej w zamyśle iRobota jest stworzenie inteligentnego systemu sprzątającego, w którym odkurzacze współpracowałyby z ich odpowiednikami przeznaczonymi do mycia podłóg.

Cyberprzestępcy zacierają ręce

Samsung już dawno temu zadeklarował, że do 2020 r. wszystkie jego produkty będą łączyć się z internetem i to najczęściej za pomocą sieci Wi-Fi. Oprócz korzyści taka intensyfikacja korzystania z Wi-Fi niesie też nowe problemy. Jednym z istotniejszych jest zapewnienie odpowiedniej przepustowości i zasięgu bezprzewodowej sieci, a już teraz są z tym problemy.

W przeciętnym domu zadowalającą szybkość pracy Wi-Fi uzyskamy najczęściej tylko w pobliżu routera. W miejscach od niego oddalonych jakość sygnału bezprzewodowego pozostawia sporo do życzenia. Trochę za ten problem odpowiadają też użytkownicy routerów, którzy ciągle używają urządzeń pracujących w mocno zatłoczonym paśmie 2,4 GHz, zamiast kupić model dwuzakresowy. Niestety coraz częściej nawet najlepszy router to za mało. Potrzebne są dodatkowe punkty dostępowe, lub powielacze sygnału, które poprawiają jakość działania bezprzewodowej sieci.

To zwiększa liczbę bezprzewodowych urządzeń pracujących w domu a to łakomy kąsek dla wszelkiej maści cyberprzestępców. Wbudowane w pralki, lodówki, wagi i innego urządzenia codziennego użytku moduły Wi-Fi mogą być też bramą dla wirusów i tylko kwestią czasu jest kiedy powstanie nowa generacja internetowych robaków infekująca te urządzenia.