Inteligentny dom: wkrótce będziemy żyli jak bohaterowie kreskówki „Jetsonowie”

Inteligentny dom to dom, który zrobi za domowników wszystko to, co musieliby zrobić sami. Ponadto zadba o ich bezpieczeństwo i zapewni odpowiedni komfort zarządzając ogrzewaniem i oświetleniem. W ostatnich latach coraz więcej do zaoferowania ma też tzw. Internet Rzeczy, z którego warto korzystać pamiętając jednak, aby czynić to z głową.

Hasło "inteligentny dom" obecne jest na rynku od kilku dekad, z tym jednak zastrzeżeniem, że w Polsce usłyszano o nim znacznie później niż w krajach najbardziej rozwiniętych. Rozwiązanie to miało swoje korzenie w Stanach Zjednoczonych, a konkretnie w tamtejszym sektorze przemysłowym, który szukał sposobów na zautomatyzowanie produkcji oraz optymalizację środowiska rozwoju roślin. Na grunt prywatny, a przede wszystkim biurowy, przeniesione zostało na początku lat 80. XX wieku.

Inteligentny dom - definicja

Definicję inteligentnego domu mogliśmy znaleźć już np. w wydanej w 2002 roku książce "Systemy teletechniczne budynków inteligentnych" (Jacek Włodarczyk, Zbigniew Podosek). Według niej "inteligentny budynek to zespół jego możliwości technicznych pozwalających na podstawie stanów różnych czynników wewnętrznych i zewnętrznych odpowiednio reagować, w celu zapewnienia jego użytkownikom komfortowych warunków życia i wysokiego poziomu bezpieczeństwa."

Definicję tę należy jednak uzupełnić informacją o systemach, które wpływają na ograniczenie kosztów eksploatacji a także emisji szkodliwych zanieczyszczeń. Ponadto warto dodać, że zupełnie nowe możliwości otworzyło nam pojawienie się na rynku tzw. Internetu Rzeczy (o nim później).

Inteligentny dom - warto pomyśleć wcześniej

Inteligentny dom ma za zadanie odpowiednio reagować na informacje spływające z różnych czujników i detektorów. Powinien szybko dostosować się do zmiany sytuacji wywołanej nie tylko przez czynniki zewnętrzne takie jak np. pogoda, ale również czynniki wewnętrzne, czyli np. wejście mieszkańca do danego pomieszczenia. Aby to wszystko należycie działało warto więc pomyśleć o inteligentnym domu na etapie jego projektu, ponieważ wiąże się to z zastosowaniem dodatkowych elementów, które są niezbędne do obsługi zaawansowanych systemów automatyki.

Pamiętać też należy, że systemy inteligentnego domu często nie są ze sobą kompatybilne. Niezbędne jest więc sprawdzenie możliwości centrali w zakresie współpracy z urządzeniami innych marek. Warto też przyjrzeć się dokładniej całej ofercie danego producenta. Może się bowiem okazać, że początkowo całkiem atrakcyjny cenowo system będzie szalenie kosztowny w rozbudowie.

Inteligentny dom - kluczowe możliwości

"Sercem" zaawansowanego inteligentnego domu jest centrala mająca postać niewielkiego urządzenia zamkniętego w ładnej obudowie, którą możemy sterować za pomocą dotykowego wyświetlacza, komputera, lub urządzenia przenośnego. To właśnie ona komunikuje się z czujnikami/detektorami i na podstawie zaprogramowanego algorytmu zarządza odpowiednio różnymi obszarami.

Targi CES 2016 ujawniły też nowy trend, w kierunku którego podążą producenci sprzętu. Mowa tutaj o inteligentnych telewizorach, które będą stanowiły centrum zarządzania czujnikami, termostatami i innymi elementami składającymi się na inteligentny dom, w tym Internetem Rzeczy. Samsung już zapowiedział, że każdy telewizor SUHD z serii 2016 będzie zapewniał możliwość obsługi technologii SmartThings. Podobną deklarację złożyła firma LG.

Telewizor 4K Samsunga z obsługą SmartTchings

Telewizor 4K Samsunga z obsługą SmartTchings

Sterowanie oświetleniem

Oświetlenie wpływa na komfort mieszkańców. Dzięki personalizacji można go poprawić. System wykorzystując czujnik ruchu automatycznie włączy światło, gdy wejdziemy do pomieszczenia, natomiast dodatkowo nas identyfikując odpowiednio dostosuje jego natężenie.

Oczywiście możliwości w zakresie oświetlenia można też zwiększyć sięgając po prostsze rozwiązania takie jak inteligentne żarówki sterowane z poziomu smatfona. Stanowią one świetny dodatek oferując m.in. możliwość zmiany koloru świecenia, świecenia w rytm muzyku, czy też odtwarzania muzyki ze smartfona dzięki wbudowanemu głośnikowi.

Sterowanie roletami antywłamaniowymi, żaluzjami

Żaluzje i rolety antywłamaniowe to normalne wyposażenie wielu domów. Dzięki włączeniu ich do inteligentnego systemu możemy liczyć na ich automatyczne sterowanie w zależności od oświetlenia słonecznego, pory dnia czy preferencji domownika. Wychodząc z domu wszystkie rolety można zamknąć jednym przyciskiem, natomiast po włączeniu ich do systemu bezpieczeństwa można zaprogramować ich automatyczne otworzenie w przypadku zagrożenia zasygnalizowanego przez czujniki tlenku węgla.

Ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja

Instalowane w inteligentnych domach systemy umożliwiają też oczywiście włączenie do kontrolowanych przez nie zasobów układów grzewczych. Zadbają w ten sposób o odpowiednią temperaturę w danym pomieszczeniu zgodnie z ustalonymi preferencjami mieszkańców (a nawet ustawią inną temperaturę dla danej strefy podłogi, co trzeba jednak przewidzieć na etapie projektowania ogrzewania). Na skorzystanie z tego rozwiązania można zdecydować się w każdej chwili przebierając w szerokiej ofercie inteligentnych termostatów. Warto je wzbogacić systemem czujników zbliżeniowych montowanych na oknach i w drzwiach.

Ecozy: inteligentny termostat i moduły do grzejników

Ecozy: inteligentny termostat i moduły do grzejników

Te wszystkie elementy poza zapewnieniem odpowiedniego komfortu cieplnego mieszkańcom wpływają też na na obniżenie rachunków przez zmniejszenie zużycia energii. Ponadto nic nie stoi na przeszkodzie, aby do inteligentnego systemu dołączyć klimatyzację i wentylację.

System audio i wideo

Inteligentne domy pozwalają też na odpowiednie sterowanie systemem audio i wideo. Możemy np. ustawić odtwarzanie muzyki w każdym pomieszczeniu z osobna nie wyłączając z tego oczywiście łazienki. Możliwe jest też skorzystanie z czujników obecności, dzięki którym muzyka zostanie włączona przy wejściu do danego pomieszczenia, czy też modułu inteligentnego głośnika, który odtworzy dźwięki zarejestrowane podczas nieobecności domowników.

Bezpieczeństwo

Dom możemy zabezpieczyć przed włamaniami za pośrednictwem systemu alarmowego, który dodatkowo wzbogacimy integrując z inteligentnym systemem mającym do dyspozycji informacje spływające z różnych czujników. Szalenie przydatnym dodatkiem są tutaj kamerki IP, za pośrednictwem których w każdej chwili możemy zobaczyć, co się dzieje w domu. W razie obecności intruza system powiadomi automatycznie policję oraz zarejestruje jego działania.

Inteligentny dom dbać może o bezpieczeństwo domowników również poprzez monitorowania stanu powietrza w poszukiwaniu takich czynników jak tlenek węgla. Po wyjściu domowników pamiętać będzie natomiast o wyłączeniu świateł i co ważniejsze wyłączeniu niepotrzebnie pracujących urządzeń (np. żelazka).

Internet Rzeczy

W ostatnim okresie inteligentny dom otrzymał potężne wsparcie ze strony szybko rozwijającego się tzw. Internetu Rzeczy. Obejmuje on różne sprzęty, które mogą gromadzić, przetwarzać lub wymieniać dane za pośrednictwem sieci. Dzięki niemu możemy wyposażyć dom np. w inteligentną pralkę pozwalającą na sterowanie za pomocą smartfona, czy inteligentną lodówkę, która umożliwia tworzenie aktualnej listy zakupów oraz zaproponuje przepis wykorzystujący przechowywane w niej produkty. Co więcej, pojawiły się już też nawet lalki WiFi oferujące dodatkowe możliwości w zakresie interakcji z dzieckiem.

Internet Rzeczy - niebezpieczeństwa

Niestety Internet Rzeczy ma też słabe strony. Producenci nie przykładają się bowiem do zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa. Nie została też wypracowana standaryzacja powszechna dla całej nowej branży, co przejawia się forsowaniem przez różnych graczy na rynku swoich rozwiązań. To zaś powoduje, że IoT może być dla nas zagrożeniem otwierając furtkę dla wszelkiej maści cyberprzestępców, tym bardziej, że również my sami nie podchodzimy do tego zagadnienia należycie ostrożnie.

Podsumowanie

Inteligentne domy będą zyskiwały na popularności tym bardziej, że obecnie skorzystanie z wielu elementów wchodzących w skład inteligentnego systemu jest coraz łatwiejsze. Ponadto za sprawą wspomnianego Internetu Rzeczy otwierają się przed nami nowe, bardzo kuszące możliwości. Z badań firmy analitycznej Gartner wynika, że w typowym domu do 2022 roku będzie więcej niż 500 inteligentnych urządzeń znających nasze nawyki i rozpoznających emocje.