Inteligentny gryzoń

Możesz już zapomnieć wszystkie hasła - firma CompuLink Research wprowadza na rynek mysz komputerową, identyfikującą użytkownika na podstawie linii papilarnych.

Firma CompuLink Research wprowadziła na rynek mysz komputerową U-Match BioLink Mouse, która potrafi skanować odcisk kciuka użytkownika. Michael Wong, wiceprezes CompuLink Research, powiedział, iż " urządzenie zmieni diametralnie sposób zabezpieczania danych w komputerach, ułatwi pracę zwłaszcza w instytucjach finansowych, ale może także znaleźć zastosowanie w innych dziedzinach, na przykład w ograniczeniu dzieciom dostępu do Internetu. Zapamiętywanie hasła stanie się zbędne. Wystarczą ręce, a te trudno zgubić".

Wyposażona w procesor mysz jest podłączana do portu szeregowego (serial), a dwa przyciski uzupełniono w biometryczne sensory. W ciągu minuty mysz ściąga odcisk palca jako bitmapę, dokonuje analizy i jeśli znajdzie odpowiedni odcisk w swojej bazie, pozwoli na dostęp do komputera zgodnie z posiadanymi przez danego użytkownika uprawnieniami.

Sprzedaż tego inteligentnego gryzonia wraz z wersją demo programu BioVault, umożliwiającego weryfikację użytkownika oraz ochronę danych, rozpocznie się w styczniu. Urządzenie będzie kosztowało ok. 99 USD. Pełna wersja programu BioVault (dlaWindows 95/98/NT oraz Unix) będzie oferowana za 20 USD.

Więcej informacji: www.pcworld.com