Intelowi się dostanie?

W tym tygodniu AMD i Intel dołączyły do firm, którym Acacia Research wytoczyła proces o bezprawne wykorzystywanie opatentowanych technologii. Co ciekawe, wytoczeniu sprawy nie przeszkodził nawet fakt, że CombiMatrix (firma należąca do Acacia Research) współpracuje z Intelem nad produktami z serii lab-on-a-chip.

Pierwotnie, w grudniu 2004 roku, Microprocessor Enhancement (firma należąca do Acacia Research) oskarżyła VIA o kradzież technik optymalizacji pamięci cache. Teraz jednak dostaje się także Intelowi i AMD. Zdaniem przedstawicieli Acacia Research, wspomniane firmy bezprawnie wykorzystały opatentowane "metody synchronizacji i komunikacji głównej i podręcznej pamięci systemu".

Intel oskarżany jest także o nieuprawnione wykorzystywanie warunkowego wykonania operacji w potokach procesora. Zdaniem Acacii, bezprawnie użyta w Itanium metoda określania, w jakim trybie dane powinny być zapisywane w pamięci, "znacząco usprawnia działanie procesora".

Smaczku całej sprawie dodaje fakt, że we wrześniu minionego roku firma CombiMatrix, również należąca do Acacia Research, podpisała z Intelem umowę w sprawie konstrukcji urządzeń lab-on-a-chip, czyli miniaturowych laboratoriów chemicznych umożliwiających przeprowadzanie testów na pojedynczych cząsteczkach DNA, genach itd.