Intelowska wizja przyszłości

18 lutego rozpoczyna się Intel Developer Forum, impreza na której Intel pochwali się nowymi osiągnięciami technologicznymi oraz wskaże kierunki rozwoju firmy na najbliższe lata. Głównymi zagadnieniami forum będą: mobilność i komunikacja bezprzewodowa.

Podczas głównych prezentacji kluczowi menadżerowie Intela zaprezentują następną generację procesorów P4-M do komputerów przenośnych oraz podadzą szczegółowe informacje na temat procesora Monitoba przeznaczonego do instalacji w telefonach komórkowych. Sporo nowych informacji uzyskamy również o serwerowych procesorach kolejnej generacji (kodowa nazwa Madison).

Intel przekaże szczegóły zaawansowania prac nad rozpoczęciem produkcji układów w technologii 0,09 mikrometra. Pierwszym produktem, który masowo będzie produkowany w tym wymiarze mam być unowocześniony procesor P4 HT o nazwie Prescott. Jego premierę przewidziano na druga połowę bieżącego roku.

Duży nacisk kładziony podczas dyskusji będzie na zagadnienia komunikacji bezprzewodowej. Intel ma w tym swój interes, bowiem na 12 marca zapowiedział rozpoczęcie sprzedaży pakietów Centrino składających się z procesorów P4-M oraz chipsetów zapewniających komunikację bezprzewodową w standardzie 802.11b.

Z kolei Manitoba to projekt Intela, który polega na zintegrowaniu w jednym układzie procesora DSP i pamięci flash. Instaluje się go w telefonach komórkowych. W tym segmencie Intel będzie musiał jednak zawzięcie konkurować z Motorolą i Texas Instruments, które zdążyły już wprowadzić do oferty podobne układy.

Jeśli chodzi o rozwiązania desktopowe, to Intel przekaże uczestnikom forum szczegóły dotyczące nowego chipsetu Springdale oraz procesorów Pentium 4 Prescott z szyną systemową 800 MHz. O pozostałych zagadnieniach dyskutowanych podczas imprezy będziemy Was informować na bieżąco.


Zobacz również