Intelowskie harce

Zwolennicy Motoroli od zawsze mówili, że procesory zgodne z x86 są bardzo kiepsko zaprojektowane. Co gorsza, jest w tym sporo racji. Nie zmienia to jednak faktu, że architektura Intela zdominowała świat - to właśnie CPU zgodne z x86 jako pierwsze osiągnęło granicę 1000 MHz. Niestety, był to outsider (Athlon), a nie procesor Intela - firma Gordona Moore'a się spóźniła... Tym razem jednak Intel zamierza walczyć do końca o koronę lidera. Wobec oświadczeń AMD, że dwurdzeniowe Opterony zostaną udostępnione 21 kwietnia, Intel zmodyfikował swoje plany i ogłosił, że rynkowa premiera Smithfieldów również nastąpi w kwietniu. W związku z tym klienci mogą się wkrótce spodziewać pierwszych maszyn zbudowanych w oparciu o nowe CPU.

W ostatnim dziesięcioleciu minionego wieku sporządzane przez Intela plany rozwoju dezaktualizowały się bardzo powoli. Konkurencja ze strony Cyriksa i AMD, jak się okazywało, niewiele miała do powiedzenia - było tak aż do debiutu K7, czyli do końca lat dziewięćdziesiątych. Mniej więcej wtedy na rynku procesorów rozpoczęła się prawdziwa konkurencja.

W chwili obecnej każdy opublikowany przez Intela plan należy uznać za tymczasowy i mogący ulec zmianie w przeciągu tygodni - mimo wszystko warto się jednak na chwilę zatrzymać, by rzucić okiem na najnowsze projekty.

Desktopy

Ś.p. Tejas, ś.p. Jayhawk

Roadmap Intela z 1998 roku (źródło: Intel)

Roadmap Intela z 1998 roku (źródło: Intel)

Obydwa procesory miały się pojawić w 2005 roku. Niestety, konkurencja ze strony AMD i nośne hasła marketingowe dotyczące dwurdzeniowych CPU sprawiły, że prace nad Tejasem i Jayhawkiem anulowano. Plotki głoszą, że jednym z powodów odrzucenia projektów było zapotrzebowanie nowych CPU na energię - Intel jednak stanowczo temu zaprzecza i twierdzi, że - po prostu - czas jednordzeniowych procesorów dobiegł końca.

Cedar Mill - pierwszy Celeron z HT

Procesor ma być wytwarzany w technologii 65 nm i ma się pojawić dopiero w II połowie 2005 roku. Według niepotwierdzonych informacji ma być Smithfieldem z jednym jądrem i technologią HT.

Premiera: II połowa 2005.

Smithfield, czyli Pentium D

Schemat procesora Smithfield (źródło: Intel, HardOCP)

Schemat procesora Smithfield (źródło: Intel, HardOCP)

Najciekawszy news ostatnich dni! Choć nie nastąpiła rynkowa premiera układów, według oświadczeń Intela już w tym miesiącu mają pojawić się komputery napędzane Pentium 4 840 z dwoma rdzeniami (Smithfield). Maksymalna częstotliwość pracy układu to 3.2 GHz (800 MHz FSB). Wygląda na to, że w związku z ilością wydzielanego przez procesor ciepła (130 W), Intel nie zdecyduje się na razie na wyższe zegary ani na zwiększenie ilości cache. W CPU wprowadzono natomiast technologię automatycznego obniżania częstotliwości i napięcia przy niewielkich obciążeniach - rzecz do tej pory występującą raczej w urządzeniach mobilnych.

W przypadku procesorów wyposażonych w Hyper Threading (Smithfieldy w wersji Extreme Edition), do dyspozycji użytkownika będą aż cztery "CPU" - dwa fizyczne i dwa logiczne.

Nowe chipy będą pracować wyłącznie na płytach z chipsetami 955X oraz nForce 4 Nvidii - przeznaczono je przede wszystkim na rynek high-end.

Niektórzy znawcy rynku uważają, że posunięcie Intela jest wyłącznie ruchem marketingowym i że nowe procesory jeszcze przez długi czas będą dostępne wyłącznie w ograniczonych ilościach. Tymczasem ich cena wygląda bardzo zachęcająco - Pentium 4 840 ma kosztować nieco ponad 500 USD (cena za sztukę przy zakupie powyżej 1000 szt.).

Nowością w układach Intela będzie m.in. wirtualizacja i rozszerzenia 64-bitowe EM64T.

Smithfield Intela jest reakcją na mający nastąpić wkrótce debiut Opteronów. AMD twierdzi jednak, że obie linie procesorów przeznaczone są na różne rynki i w związku z tym zapowiedziało stworzenie nowego, konkurencyjnego dla Smithfielda CPU o nazwie kodowej Toledo. Według niepotwierdzonych plotek ten dwurdzeniowy Athlon 64 zostanie nazwany Athlon 64 X2.

Choć przedstawiciele Intela stanowczo protestują, kiedy pytać ich, czy ścigają się z AMD, doskonale widać, że Smithfield to tylko część batalii. Nieprzypadkowo chyba czas udostępnienia procesora Pentium D dobrano tak, by zgrywał się z czasem premiery Toledo.

Premiera: Pentium EE - Intel twierdzi, że już jest. Pentium D - czerwiec.

Presler

Presler (źródło: Intel, HardOCP)

Presler (źródło: Intel, HardOCP)

Presler nie jest niczym innym, niż Smithfieldem wytwarzanym w technologii 65 nm. Dzięki niej możliwe będzie dalsze zróżnicowanie linii Pentium D i Pentium EE przez wyposażenie każdego procesora EE w 4 zamiast 2 MB cache L2.

Premiera: II połowa 2005.

Conroe

Dosłownie wczoraj Intel oficjalnie potwierdził, że pracuje nad procesorem o kodowej nazwie Conroe. Wywodzi się on z linii Pentium M, ma być jednak przeznaczony dla komputerów typu desktop. W jednej obudowie CPU zostaną umieszczone dwa rdzenie, każdy z 2 MB cache. Na tym jednak nowości się nie kończą: zarówno w Conroe, jak i Meromie (o którym niżej) zaimplementowano technologie Vanderpool (VT) i La Grande (LT).

Przypomnijmy, Vanderpool umożliwia jednoczesne uruchomienie więcej niż jednego systemu operacyjnego, ale to nie wszystko. Oprogramowanie może bowiem wykorzystywać (w tym także restartować!) niezależnie od siebie różne fragmenty komputera PC. La Grande natomiast ma osłaniać przed dostępem hakerów scieżkę między klawiaturą i systemem operacyjnym. Obie technologie mają być wykorzystane w nadchodzącej wersji Windows - Longhornie.

Mniej więcej w czasie premiery Conroe AMD ma być w pełni gotowe do masowej produkcji dwurdzeniowych CPU - wtedy bowiem nastąpi przejście firmy na technologię 65 nm i wafle 300 mm.

Premiera: II połowa 2006.

Laptopy

Jonah

Procesor Jonah od środka (źródło: Intel)

Procesor Jonah od środka (źródło: Intel)

Następcą doskonałego Pentium M ma być rozwijany w laboratoriach w Izraelu Jonah (czyli po polsku "Jonasz"). W czasie marcowego IDF w San Francisco zostały zaprezentowane pierwsze działające z nowym CPU płyty(platforma Napa). Najważniejszą zmianą w porónaniu do Pentium M to zintegrowanie dwóch rdzeni w jednej obudowie oraz obsługa VT i LT.

Premiera: I połowa 2006.

Merom

Conroe i Merom niewiele będą się między sobą różnić. Obydwa procesory wytwarzane będą w technologii 65 nm. Wraz z chipsetem Broadwater G oraz chipem sieciowym Nineveh należą do nowej architektury o nazwie Averill.

Konkurentem Intela na tym rynku chwilowo pozostaje tylko Turion.

Serwery

Irwindale, Cranford, Potomac, Tulsa

Logo procesora Xeon (źródło: Intel)

Logo procesora Xeon (źródło: Intel)

Pierwszy z wymienionych w tytule CPU to klasyczny Xeon (opierający się na architekturze Prescotta) projektowany do prac w konfiguracjach 4- i 8-procesorowych. Równie mało interesujące są dwa kolejne procesory, czyli Cranford i Potomac - obydwa modele mają stanowić etap przejściowy między współczesnymi Xeonami i Paxville. Cranford jeszcze niczym szczególnym się nie wyróżnia, Potomac zaś lekko błyszczy na tle kolegów: procesor obsługuje EM64T, a do obudowy dorzucono cache 3 poziomu. Całość ma pracować z częstotliwością 3.5 GHz lub wyższą.

Głównym założeniem projektowym w przypadku Tulsy jest natomiast lekkie przystopowanie implementacji innych nowinek technologicznych na rzecz sprawdzenia konfiguracji dwurdzeniowych. Tulsa nie jest bowiem niczym innym niż Potomakiem z serii "2w1".

Premiera: jest (Irwindale), wkrótce (Cranford, Potomac), 2005/2006 (Tulsa).

Paxville

Wersja Smithfielda, która pojawiła się w miejsce ś.p. Tejasa. Wprowadzone jako reakcja na informacje AMD o dwujądrowych Opteronach. Choć innowacyjny, Paxville ma wszystkie możliwe błędy charakterystyczne dla systemów z więcej niż jednym CPU. Jednym z głównych minusów jest znany jeszcze z czasów BTB i Pentium Pro problem z dostępem do do FSB. Otóż w Smithfieldzie, przodku Paxville, każdy rdzeń ma swoją własną, niezależną szynę łączącą z FSB - w Paxville szyna jest tylko jedna i oba rdzenie muszą konkurować o dostęp do niej. W związku z tym szacuje się, że tak zbudowane procesory osiągną wydajność najwyżej swoich jednordzeniowych, dwuprocesorowych przodków. I nawet duży cache niewiele pomoże...

Premiera: II połowa 2005.

Dempsey

Prawdziwych innowacji należy się spodziewać dopiero z następcą Paxville. Dempsey, bo tak ma się on nazywać, również będzie miał jedną szynę dla obu rdzeni, jednak w tym wypadku to nie jądra będą konkurować o dostęp do niej. Sprawiedliwym przydziałem pasma ma się bowiem zająć specjalny układ (zintegrowany w obudowie CPU). Ciągle jednak może to być zbyt mało w przypadku zastosowań wymagających intensywnego użycia pamięci.

Jest jednak szansa, że Dempsey zostanie hitem lat 2006-2007. Dzięki technologii Vanderpool i chipsetowi Greencreek z obsługą np. iAMT komputer zbudowany w oparciu o ten procesor będzie stanowił doskonałą platformę dla mającego się lada chwila pojawić Longhorna.

Premiera: II połowa 2006.

Serwery high-end

Itanium 2, Montecito, Millington

Itanium (źródło: Intel)

Itanium (źródło: Intel)

Gdyby raport ten powstawał na początku marca, Itanium prawdopodobnie w ogóle by się w nim nie pojawiło. Dość jednak nieoczekiwanie dla całego światka zainteresowanego rynkiem serwerów, Intel, Microsoft i HP ogłosiły przymierze, które może wywindować Itanium na wyżyny chwały.

Montecito ma opierać się na architekturze IA-64, ale w obudowie procesora zostaną zintegrowane dwa rdzenie. Ponadto CPU zostanie wyposażony w olbrzymią ilość pamięci cache L3 - aż 24 MB. Oznacza to, że w procesorze znajdą się prawie 2 miliardy tranzystorów!

Millington z zaledwie 3 MB cache L3 wygląda przy Montecito bardzo biednie. Zanosi się jednak na to, że dzięki podniesieniu FSB do 533 MHz w niektórych zastosowaniach procesor będzie szybszy.

Premiera: III kwartał 2005 (Montecito), IV kwartał 2005 (Millington).

Opterony lepsze od Smithfieldów?

Anand Shimpi, twórca jednego z najbardziej znanych serwisów sprzętowych na świecie, opisywał w swoim blogu benchmarki nowego Opterona. Nie zostały one jeszcze ujawnione, ale z przecieków wiadomo, że procesory wypadają lepiej niż Smithfieldy.

Niezależnie od tego, kto ostatecznie zwycięży w tym wyścigu, jedno jest pewne: język nie nadąża za postępem technologicznym. Powoli bowiem przestaje być jasne, czy oznaczenie 2x CPU ma oznaczać dwa rdzenie w jednym procesorze, czy też (po staremu) - dwa procesory.

Aktualizacja: 13 kwietnia 2005 13:00

Pentium D już w maju?

Jeszcze wczoraj donosiliśmy, że Pentium D korzystające z architektury Smithfield ma się pojawić w czerwcu. Tymczasem Stella Chou, przedstawicielka firmy Acer, oświadczyła, że komputery Acer Aspire, zbudowane z wykorzystaniem nowego procesora, pojawią się w sprzedaży już pod koniec maja.

Choć Intel nie ogłosił publicznie dokładnej daty premiery Pentium D, oświadczenie Acera pozwala sądzić, że będzie ona miała miejsce raczej w maju niż w czerwcu.

Pentium D jest drugim po Pentium Extreme Edition (którego premiera miała miejsce dwa dni temu) procesorem opartym o architekturę Smithfield, czyli integrującym dwa rdzenie w jednym CPU.

Nie jest to jedyna nowość, o której usłyszeliśmy przy okazji IDF odbywającego się na Tajwanie. O innej pisaliśmy w newsie pt. "Chipset Intela dla elektroniki użytkowej".


Zobacz również