Intelowskie procesory Clarkdale obsłużą również serwery

Intel skorygował swoje plany i informuje, że procesory Clarkdale (układy oparte na architekturze Westmere, produkowane przy użyciu technologii 32 nm) będą dostępne również w wersjach przystosowanych do budowania serwerów. Firma zakładała wcześniej, że procesor będzie instalowany wyłącznie w komputerach PC.

Będą to procesory (zintegrowane w jednej obudowie z układem IGP; procesor grafiki) należące do linii Core i3 i Core i5, przeznaczone do budowania tanich serwerów wyposażonych w jedno gniazdo CPU.

Można powiedzieć, że Intel idzie w ślady firmy Dell, która wprowadziła na rynek kompaktowy serwer oparty na energooszczędnych procesorach, które były do tej pory instalowane tylko w notebookach. Chodzi tu o procesor Nano produkowany przez firmę Via Technologies i serwery XS11-VX8, o których pisaliśmy kilka miesięcy temu tutaj.

Intelowskie procesory Clarkdale obsłużą również serwery

Intel zapowiada, że procesory Clarkdale (o których pisaliśmy wcześnej tutaj) będą pracować wydajniej niż produkowane obecnie procesory Core 2 Duo (instalowane w komputerach PC i notebookach), w których rdzeń może obsługiwać jeden wątek. W przypadku procesorów Clarkdale każdy rdzeń może obsługiwać dwa wątki.

Intel zamierza udostępnić jednocześnie z procesorem Clarkdale inny procesor noszący nazwę kodową Arandale. Będzie to dwurdzeniowy procesor przeznaczony do instalowania w notebookach. Oba procesory mają się pojawić na rynku na początku 2010 r.