Interaktywna tablica w każdej bydgoskiej szkole

Dzięki unijnemu projektowi edukacyjnemu wszystkie szkoły podstawowe w Bydgoszczy zamówiły już interaktywne tablice. Jeszcze w tym roku nauczyciele będą mogli urozmaicić swoje lekcje przez obrazki, multimedia i zabawy wyświetlane na ekranach dotykowych.

Rozpoczęły się już wakacyjnie szkolenia z nowych tablic. Bydgoscy nauczyciele poznają na nich niuanse technologiczne i możliwości, jakie dają urządzenia. W rozmowie z IDG.pl, Anna Bejger, nauczycielka nauczania początkowego w Zespole Szkół nr 19 w Bydgoszczy tak ocenia pomysł wprowadzenia technologii do szkół: "Szkolne zestawy składają się z laptopów, projektorów i tablic, a bydgoskie warsztaty prowadzą specjaliści z Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu. Sprzęt robi wrażenie, można tu rysować, włączać prezentacje Powerpointa i wszystko, co tylko możliwe jest na laptopie. Dzieciom na pewno spodoba się rysowanie palcem po ekranie i gry multimedialne"

Bydgoszcz pokryła 20 procent kosztów projektu. Resztę dopłaciła Unia Europejska. Pomimo dużych kosztów, dyrektor wydziału edukacji UM Bydgoszczy - Marian Sajna - mówi na łamach Gazety Pomorskiej: "Wprawdzie jedna tablica kosztuje około 10 tys. złotych. Docierają do mnie jednak informacje od nauczycieli z całego kraju, że urządzenia świetnie się sprawdzają. Zwłaszcza w najmłodszych klasach, gdzie nauka przez zabawę, kontakt z obrazkami i multimediami pomaga dzieciom w rozwijaniu swoich umiejętności".

Zobacz również:

  • Bootcampy programistyczne - co to jest, jak wybrać kurs dla siebie i przegląd ofert
  • Nowa szczepionka na COVID-19 od AstraZeneca – skutki uboczne i działanie [Aktualizacja 27.07.2021r.]

Projekt przewiduje, że interaktywne tablice trafią do 627 spośród ok. 700 szkół podstawowych w województwie. Najwięcej, 253 z 2341 zestawów otrzymają szkoły bydgoskie. W Toruniu będą 172 takie tablice. Pewne jest, że nowy pomysł spodoba się uczniom. Ciekawe tylko, jak teraz wyglądać będą obowiązki "dyżurnych"?

Na początku września Urząd Marszałkowski rozstrzygnie przetarg na interaktywne tablice. Pierwsze 1200 tablic trafi do szkół jeszcze w tym roku, pozostałe zaś w pierwszej połowie roku 2011.