Interfejs użytkownika niezależny od rozdzielczości

Firma Apple zgłosiła wniosek patentowy dotyczący "Tworzenia interfejsu użytkownika niezależnego od rozdzielczości". Ma on związek z problemem pojawiającym się przy zwiększonej rozdzielczości ekranu, co powoduje automatycznie "kurczenie się" elementów interfejsu użytkownika.

Według złożonego wniosku, tradycyjny sposób tworzenia interfejsu użytkownika zakładał z góry określoną rozdzielczość ekranu, a każda zmiana wymagała skalowania, które z kolei wprowadzało artefakty i rozmycia. Celem ma być zapewnienie i stworzenie opisu interfejsu użytkownika niewrażliwego na zmiany rozdzielczości.

Według Apple'a założenie że rozdzielczość nowoczesnych ekranów wynosi 72dpi jest już nieprawdziwe. Nowe Maki posiadają już teraz ekrany charakteryzujące się rozdzielczością przynajmniej 100dpi, a sytuacja ta na pewno będzie się zmieniała w najbliższych latach. Takie rozdzielczości powodują jednak, że bazujące na pikselach elementy interfejsu użytkownika będą się kurczyć, aż staną się niezdatne do użytku. Już nadchodzący system operacyjny Mac OS X 10.5 Leopard ma zerwać z założeniem "72dpi" i umożliwić renderowanie skalowalnego interfejsu użytkownika, co pozwoli na zachowanie realnych rozmiarów wszystkich jego elementów przy zwiększającej się rozdzielczości wyświetlaczy.

Więcej szczegółowych informacji na temat patentu znaleźć można w serwisie MacsimumNews.


Zobacz również