Interfejsy przyszłości


Pomoc niepełnosprawnym

Interfejsy przyszłości

FingerSight foto

Przedstawione powyżej urządzenia bazują na technologii multi-touch i wymagają do działania drogiego i zaawansowanego technologicznie sprzętu. Zupełnie inny pomysł na komunikację człowieka z komputerem ma George Stetten, który pracuje nad interfejsem nazwanym FingerSight. Urządzenie składa się z miniaturowej kamerki zamontowanej na końcu palca oraz urządzenia wibrującego. Zamierzeniem interfejsu jest poszerzenie możliwości ludzkiego wzroku i pomoc niewidomym.

Kamerka rejestruje obraz otoczenia a komputer przetwarza go w czasie rzeczywistym i wysyła sygnał zwrotny, który dociera do naszego palca w postaci wibracji. System potrafi rozróżniać kształty przedmiotów i informować nas o nich. Dodatkowo kamera dzięki danym pobieranym z otoczenia potrafi określić prędkość oraz kierunek ruchu naszego palca.

Zobacz również:

  • MIUI 13 data premiery, lista funkcji, kompatybilne urządzenia
  • Znamy ceny Microsoft Surface Pro 8 - jest bardzo drogo i niezbyt wydajnie

Istnieje szansa, że w przyszłości dzięki FingerSight będzie można zgasić światło lub ściszyć muzykę bez potrzeby dotykania gałki czy przełącznika. Wszystko odbędzie się za pomocą prostych gestów. Jednak aby tak się stało, więcej domowych urządzeń musi zostać wyposażonych w mikroukłady, które będą reagowały na wykonywane przez nas gesty.

"Szósty Zmysł"

Krok dalej w swoich badaniach poszli inżynierowie z Media Lab z Massachusetts Institute of Technology. W 2009 roku podczas konferencji TED Pattie Maes oraz Pranav Mistry zaprezentowali “Szósty Zmysł". W skład całego zestawu wchodzą: lustro, kamerka internetowa, mini-projektor, komputer wielkości smartfona oraz kolorowe tasiemki, które owija się na palcach. Całość kosztuje jedynie 350 dolarów i potrafi zastąpić laptopa, telefon oraz system nawigacji satelitarnej.

"Szósty zmysł" to urządzenie, które integruje realny świat z wirtualnymi danymi i za pomocą prostych gestów pozwala ludziom wchodzić w interakcję z tymi danymi i korzystać z nich w realnym świecie w czasie rzeczywistym. W czasie swojej prezentacji Pranav Mistry pokazał wiele praktycznych zastosowań tego interfejsu. Sam twórca przyznaje, że projekt wymaga jeszcze sporo pracy, ale są szanse, że gdy trafi do sprzedaży będzie prawdziwą rewolucją. Spośród zaprezentowanych w tym artykule pomysłów na komunikację człowieka z komputerem temu zdecydowanie najbliżej do wyobrażeń twórców "Raportu mniejszości".