Interfejsy przyszłości

W 2002 roku do kin trafił "Raport mniejszości", w którym Tom Cruise przegląda materiały filmowe wyświetlające się w powietrzu i przewija je wyłącznie za pomocą gestów? "Szkoda, że takie coś nie istnieje naprawdę" - pomyślała większość z nas. To co do niedawna była jedynie fikcją, już niedługo może stać się rzeczywistością.


Gdyby Nimish Mehta z Uniwersytetu w Toronto podczas swojej prezentacji w 1982 roku myślał podobnie jak my, prawdopodobnie tablet Apple iPad nigdy by nie powstał. Flexible Human Machine Interface, który wówczas pokazał, to pierwszy interfejs umożliwiający komunikację między człowiekiem a komputerem z wykorzystaniem technologii multi-touch. Dzisiaj multi-touch jest powszechnie stosowana w tabletach, smartfonach a nawet w myszkach komputerowych. Wynalazek Nimisha przyczynił się do powstania zupełnie nowej jakości w sposobie komunikacji z komputerem i zainspirował pokaźne grono inżynierów, którzy dalej rozwijali tą myśl technologiczną.

Duży krok naprzód w tej dziedzinie zrobił Jeff Han, który w 2006 roku na konferencji TED w Kalifornii zaprezentował rewolucyjny interfejs wykorzystujący technologię multi-touch. Jak podkreśla sam twórca, multi-touch już nie jest nowością, ale nowatorski jest sposób jej wykorzystania. Przykładowe aplikacje zaprezentowane przez Jeffa pozwalają wyobrazić nam sobie jak może wyglądać nasza interakcja z komputerami za kilka lat.

Zobacz również:

  • Czym różni się Android 12L od Androida 12? [PORADNIK]
  • Microsoft Surface – na tych komputerach się nie zawiedziesz

Szczególne wrażenie na zebranych na sali gościach zrobiła aplikacja służąca do przeglądania i prostej edycji zdjęć oraz program umożliwiający wirtualne "wycieczki po świecie" w trójwymiarze. Jeff Han zaryzykował nawet stwierdzenie, że niedługo można będzie zapomnieć o tradycyjnych myszkach i klawiaturach, a nasze komputery będą wyglądały tak jak urządzenie przez niego prezentowane.

Microsoft też ma swoją wizję

Podobną koncepcję interfejsu zaprezentował Microsoft. Urządzenie Microsoft Surface zostało oficjalnie pokazane światu w 2007 roku, po sześciu latach prac projektowych. Pierwsze modele urządzenia zostały zbudowany z wykorzystaniem stołu marki Ikea, w którym wycięto środek tak, aby zmieścił się tam dotykowy ekran.

Wielką zaletą Surface są świetnie przygotowane aplikacje. Przeglądarka zdjęć, organizer czy prosta synchronizacja telefonu to tylko niektóre z nich. Microsoft Surface trafił do sprzedaży w 2008 roku. Była to jednak oferta skierowana wyłącznie do klientów bizesowych. Cena "stołu" wynosiła wówczas aż 10 tysięcy dolarów. W chwili obecnej Surface jest dostępny także dla klientów indywidualnych na specjalne zamówienie. Sprzedawane obecnie modele obecnie sprzedawane wyposażone są w procesor Intel Core 2 Duo 2,13GHz, 2GB pamięci RAM oraz 250 GB pamięci HDD.

Jako ciekawostkę można podać fakt, że w komentarzach do specjalnej edycji DVD filmu "Raport mniejszości" reżyser Steven Spielbierg powiedział, że część urządzeń wykorzystanych w filmie powstała właśnie po konsultacjach z pracownikami Microsoftu. Jak więc widać koncepcje przedstawione w kinie nie były wcale tak odległe i fikcyjne jak nam się wszystkim wtedy wydawało.