Interia przejmuje Chomikuj.pl

Jeden z największych polskich serwisów wymiany plików, Chomikuj.pl, został przejęty przez portal Interia.pl. Obserwatorzy polskiego rynku internetowego uważają, że głównym celem przyświecającym Interii jest chęć podbudowania nienajlepszych ostatnio statystyk oglądalności portalu.

Interia przejmuje Chomikuj.pl

Chomikuj.pl

Chomikuj.pl to najpopularniejszy, wg danych Megapanel PBI/Gemius, polski serwis pozwalający na wymianę plików między użytkownikami. Liczba jego użytkowników sięga niemal 2 mln, liczba generowanych przez nich odsłon to ponad 70 mln. miesięcznie, co w rankingach oglądalności stawia serwis wyżej niż serwisy społecznościowe Interii, Myspace, czy Goldenline. Liczba przechowywanych na serwerach serwisu plików przekroczyła już 86 mln.

W świetle ostatnich rankingów oglądalności portali, w których Interia wypada coraz słabiej, ustępując już pola również o2.pl, niemal automatycznie nasuwa się wniosek, że zarząd Interii chce wykorzystać duży ruch na Chomikuj.pl do podbudowania własnych statystyk i tym samym poprawienia swojej pozycji rynkowej. Obie strony przyznają się jednak tylko do "podpisania długoterminowej umowy o współpracy, na mocy której będzie możliwe wsparcie strategiczne oraz wymiana know-how. Interia stanie się również brokerem powierzchni reklamowej witryny Chomikuj.pl".

Cała sprawa ma jednak dodatkowy wymiar, nadający jej pikanterii. Chomikuj.pl jest uważany za największy rodzimy serwis pozwalający na wymianę plików chronionych prawami autorskimi (a więc, de facto, serwis "piracki"). Przedstawiciele serwisu stanowczo odcinają się od zarzutów o wspieranie piractwa i opisują witrynę jako "legalnie działającą platformę służącą do dzielenia się wiedzą i zainteresowaniami" (zobacz pełną treść oświadczenia).

Wydaje się jednak, że decyzja o "długofalowej współpracy i wsparciu strategicznym" pomiędzy Interią i Chomikuj.pl może przysporzyć krakowskiemu portalowi nie tylko wzrostu liczby odsłon w statystykach, ale również potencjalnych problemów prawnych spowodowanych pozwami o naruszenie praw autorskich przez użytkowników Chomikuj.pl. Być może, aby ich uniknąć, władze obu spółek zdecydują się na wprowadzenie zmian w zasadach funkcjonowania Chomikuj.pl.