Internauci o Firefoksie. Runda III: "Wydajnościowo - porażka"

W trzeciej części polemiki pomiędzy internautami a Mozillą, przedstawiciel organizacji odpowiada na zarzuty związane z niezadowalającą wydajnością działania przeglądarki Firefox.


Już oficjalnie:

Firefox 5 zaprezentowany przez Mozillę

Od oficjalnej premiery Firefoksa 5 dzieli nas zaledwie kilka dni - wersja Release Candidate ukazała się już w piątek. W związku z tym wydarzeniem wybraliśmy kilka wg nas najciekawszych opinii czytelników PC Worlda, publikowanych w komentarzach pod artykułami poświęconymi przeglądarce Mozilli skonfrontowaliśmy je ze stanowiskiem producenta. Odpowiedzi udzielał Zbigniew Braniecki z Mozilla Europe.

Runda III: "Wydajnościowo - porażka"

Benchmarki dowodzą, że najwyższą wydajnością wśród czterech najważniejszych przeglądarek internetowych charakteryzuje się aplikacja Google. Szybkość działania to znaczący bodziec do zmiany dotychczas używanej aplikacji do przeglądania stron WWW...

Wydajnościowo w dalszym ciągu porażka. Google.pl - FF 5 beta 2 - 215MB RAM-u + 30% CPU non stop! dramat. Na tej samej stronie Chrome Canary - 90 MB RAM + 1.3% (!) CPU. Z taką wydajnością za moment FF [Firefox - red.] będzie się znów "ścigał" z IE o ostatnie miejsce, zamiast o pierwsze...

- nick, 25.05.2011

Kontra: Będziemy skuteczniej usuwać problemy z wydajnością

Zbigniew Braniecki, Mozilla: Przykro mi, że miałeś takie problemy. Nie wiem co może być przyczyną, ale nie jest to normalne. Firefox z jedną otwartą stroną (google.pl) powinien zużywać 0% CPU. Czy nie jest przypadkiem tak, że Firefox ma profil z którego korzystasz od dawna, a Chrome czysty? Może dodatki?

Stany przeglądarek trudno porównywać, bo każda przeglądarka na każdym systemie z innym zestawem dodatków, inną historią przeglądarka i zapisanymi danymi użytkownika będzie się inaczej zachowywała, ale badania nad zużyciem pamięci wskazują, że Firefox jest na podobnym poziomie jak Chrome.

Nie oznacza to jednak, że osiadamy na laurach. Jednym z ogromnych projektów który w tym momencie uruchamiamy jest projekt Telemetry pod wodzą Tarasa Gleka, który ma za zadanie pozwolić nam znacznie skuteczniej analizować takie rzeczy jak zużycie pamięci w realnym środowisku użytkownika, izolować, identyfikować i usuwać problemy z wydajnością, prędkością startu czy właśnie zużyciem pamięci.