Internauci płacą za muzykę

Zwiększa się liczba osób kupujących pliki muzyczne w Sieci. Zdaniem Ipsos-Insight – firmy przeprowadzającej badania dotyczące mp3 – w dużej mierze przyczyniło się do tego stowarzyszenie RIAA, ogłaszając nagonkę na osoby wymieniające się nielegalnymi plikami.

Wyniki badania podał Cyberatlas.com. Okazuje się, że w Stanach Zjednoczonych ok. 10 mln internautów zapłaciło za dostęp do muzyki online w drugim kwartale br. Dla porównania w ubiegłym roku z płatnych muzycznych serwisów w Sieci skorzystało o połowę mniej osób.

Zdaniem przedstawicieli firmy Ipsos-Insight, znaczący wzrost w liczbie internautów kupujących muzykę zapowiada nadchodzący trend – użytkownicy Sieci coraz częściej będą płacić za ulubione pliki mp3.

Zobacz również:

  • Najlepsze strony z legalną muzyką do pobrania za darmo

Za utwory muzyczne dostępne online najchętniej płacą osoby w przedziale wiekowym od 18-24 lat. Natomiast internauci poniżej 17 roku życia są najmniej skłonni do tego, by wydać pieniądze na muzykę online.

Internauci płacą za muzykę

Muzyka online

Zdaniem badaczy w nadchodzącym roku zwiększy się internetowa sprzedaż mp3. Związane będzie to chociażby z wysoką ceną płyt, które stają się coraz mniej konkurencyjne dla muzyki w Sieci. Z badania wynika, że w okresie od lipca do października zakupionych zostało 7,7 mln albumów online, podczas gdy sprzedanych płyt CD było jedynie 4 mln.

Ipsos-Insight wskazuje również, że wzrasta liczba osób kupujących odtwarzacze mp3. 19% osób pobierających muzykę z Sieci posiada taki odtwarzacz.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: