Internauci się nie zabezpieczają

Zdecydowania większość Amerykanów korzystających z szerokopasmowego dostępu do Internetu nie stosuje właściwie żadnych zabezpieczeń przed atakami hakerów - wynika z raportu przygotowanego przez National Cyber Security Alliance.

Co więcej, zdecydowana większość nawet nie zdaje sobie sprawy, że ich komputery są podatne na działania hakerów oraz z tego, że mogą przez to utracić ważne dane. Raport przygotowano na podstawie ankiet wypełnianych przez internautów. Dowiadujemy się z niego m.in., że aż 91% ankietowanych miało zainstalowany w komputerze jakiś program "szpiegujący" (tzw. spyware) - w większości przypadków były one instalowane przez użytkownika wraz z programem do bezpośredniej wymiany plików.

Aż 97% uczestników badania przyznało również, że w żaden sposób nie kontrolują, w jaki sposób ich dzieci korzystają z Internetu (chodzi tu zarówno zarówno o to, jakie strony odwiedzają ich pociechy, jak i o to, z kim rozmawiają na internetowych chatach).

Większość (blisko 75%) internautów korzysta co prawda z oprogramowania antywirusowego, jednak aż połowa z nich nie uaktualniła go w ciągu minionego miesiąca.