Internauci walczą o tani Windows!

Akcja, mająca na celu wprowadzenie na polski rynek taniej wersji system Windows XP, nabiera rozpędu - zyskaliśmy nowych parterów akcji, zaś pod petycją do kierownictwa polskiego oddziału Microsoftu podpisało się już prawie 700 osób.

Microsoft Windows XP Starter Edition to nowa wersja systemu operacyjnego Windows, stworzona na potrzeby początkujących użytkowników, o mniejszych wymaganiach w zakresie funkcjonalności. Wiadomo już, że dostępny będzie w Rosji, Indiach, Tajlandii, Malezji, Indonezji oraz Brazylii - Polski na tej liście niestety nie uwzględniono. Chcemy to zmienić!

Windows XP Starter Edition

Windows XP Starter Edition

System oferuje m.in. - rozbudowaną, w pełni zlokalizowaną instrukcję użytkowania (stworzoną z myślą o niedoświadczonych użytkownikach), zawierającą m.in. prezentacje wideo oraz nowe Centrum Pomocy - "My Support", zlokalizowane dodatki (użytkownicy Windows XP SE znajdą w systemie m.in. tapety, motywy i wygaszacie ekranu zawierające lokalne symbole czy krajobrazy) czy predefiniowane ustawienia - standardowo zainstalowany system będzie bezpieczny (m.in. automatycznie będzie miał włączony Windows Firewall), prosty i wygodny w użytkowaniu. Są też pewne ograniczenia - użytkownik będzie mógł jednocześnie uruchomić maksymalnie trzy programy, rozdzielczość ekranu ograniczona została do 800 x 600 pikseli, można utworzyć tylko jedno konto użytkownika, system nie oferuje też wsparcia dla sieci domowych.

Jak na razie system ten dostępny jest w bardzo ograniczonym zakresie i tylko w niektórych spośród wybranych krajów (np. w Tajlandii) i to głównie w wersji OEM, nie wiadomo więc, ile dokładnie kosztuje wersja pudełkowa. Z nieoficjalnych informacji wynika, że w Tajlandii cena jednej kopii wynosi ok. 35 USD (czyli ok. 100 zł). Taki system jest więc czterokrotnie tańszy od Windows XP Home w wersji OEM (i prawie ośmiokrotnie tańszy niż Windows XP Home BOX).

Partnerzy akcji

Do naszej akcji dołączają również kolejni partnerzy, którzy zgadzają się z nami co do potrzeby wprowadzenia na polski rynek tańszej wersji systemu Windows XP - jak na razie są to serwisy Dziennik Internautów oraz FrazPC. Jeśli chcecie wspomóc naszą akcję, możecie umieścić na swojej stronie reklamujący ją banner - można go znaleźć tutaj.

Na razie bez Polski...

Ankieta dotycząca systemu Windows XP Starter Edition

Ankieta dotycząca systemu Windows XP Starter Edition

Oczywiście, nie jest to system dla profesjonalistów - jednak przypuszczamy, że dla wielu polskich użytkowników byłby on zupełnie wystarczający. W przeprowadzonej przez nas ankiecie, ponad 60% pytanych zadeklarowało chęć nabycia takiego systemu (zależnie od ostatecznej ceny i oferowanej funkcjonalności).

Niestety - Microsoft nie planuje wprowadzać go na polski rynek - na razie wiadomo, że Windows XP Starter Edition będzie dostępny w sześciu krajach: Rosji, Indiach, Tajlandii, Malezji, Indonezji oraz Brazylii. Przedstawiciele Microsoftu tłumaczą, że do wybrania tych właśnie krajów przyczyniły się: wysoki poziom piractwa oraz stosunkowo niewielka popularność komputerów. Windows XP Starter Edition ma być sposobem na skłonienie użytkowników po pierwsze - do korzystania z komputerów, zaś po drugie - do zaoferowania im rozsądnej cenowo alternatywy dla pirackiego oprogramowania.

Podpisz się!

Strona TanieOkna.net

Strona TanieOkna.net

Naszym zdaniem, podane powyżej kryteria spełnia również Polska - dlatego przygotowaliśmy petycję do Tomasza Bochenka, Dyrektora Generalnego polskiego oddziału firmy Microsoft, w której prosimy o uwzględnienie naszych racji podczas decydowania o ewentualnym wprowadzeniu Windows XP Starter Edition na kolejne rynki. Więcej powodów, dla których, naszym zdaniem, tania wersja Windows XP powinna być dostępna w Polsce, znajdziecie w tekście "Dlaczego chcemy tańszego Windows?"

Aby wyrazić głos poparcia w tej sprawie, wystarczy odwiedzić stronę TanieOkna.net i złożyć podpis pod petycję. Podpisz się, Twój głos może zdecydować!


Zobacz również