Internauto! lecz się sam

Prawie każdy z nas co pewien czas uskarża się na jakieś, mniej lub bardziej, poważne dolegliwości. Dokuczać nam mogą: migrena, katar sienny, bóle kręgosłupa czy inne, powszechnie spotykane przypadłości. Równie dobrze wielu z nas może także zapaść na poważną i przewlekłą chorobę. Typowe problemy zdrowotne - migreny, bóle brzucha, alergie - staramy się rozwiązywać podczas wizyt u lekarzy specjalistów. W większości przypadków nie ma jednak prostych, skutecznych metod leczenia naszych przypadłości, a polecane przez specjalistów leki nie zawsze pomagają. Internauci mogą szukać porad, korzystając z medycznych zasobów umieszczonych w niezmierzonych otchłaniach WWW.


Prawie każdy z nas co pewien czas uskarża się na jakieś, mniej lub bardziej, poważne dolegliwości. Dokuczać nam mogą: migrena, katar sienny, bóle kręgosłupa czy inne, powszechnie spotykane przypadłości. Równie dobrze wielu z nas może także zapaść na poważną i przewlekłą chorobę.

Typowe problemy zdrowotne - migreny, bóle brzucha, alergie - staramy się rozwiązywać podczas wizyt u lekarzy specjalistów. W większości przypadków nie ma jednak prostych, skutecznych metod leczenia naszych przypadłości, a polecane przez specjalistów leki nie zawsze pomagają. Internauci mogą szukać porad, korzystając z medycznych zasobów umieszczonych w niezmierzonych otchłaniach WWW.

Najczęściej porad na nasze problemy zdrowotne szukamy u specjalistów... czyli lekarzy. Niestety, w większości przypadków nie ma prostych, skutecznych metod rozwiązania zdrowotnych problemów, a leki - polecane nam przez lekarzy - nie zawsze pomagają. Osoby "podłączone do Sieci" mogą szukać porad u alternatywnych źródeł informacji w niezmierzonych otchłaniach WWW.

W Stanach Zjednoczonych, gdzie instytucja tzw. domowego lekarza istnieje od lat, tego typu specjaliści diagnozują już niektóre choroby za pomocą Sieci. Tymczasem część polskich lekarzy uważa konsultacje realizowane na odległość (przez telefon czy Internet) jedynie za część procesu leczenia. Fachowe (właściwe) badanie musi się po prostu odbyć w obecności "żywego" specjalisty. Oczywiście, niektóre inicjatywy poradnictwa, realizowanego za pośrednictwem Sieci, mają na celu oszczędzenie pacjentom wysiłku i czasu potrzebnego na dojazd do lekarza. Już dziś bez trudu można jednak wyobrazić sobie sytuację, w której lekarz - dobrze znający pacjenta - może zdalnie poinformować go np. o zmianie dawki leku.

Wszyscy lekarze - przed wypróbowaniem odnalezionych w Sieci porad czy metod leczenia -zalecają konsultację z prawdziwymi "żywymi" medykami, najlepiej świetnie znającymi nasze przypadłości.

Inną kwestią pozostaje medyczna wiarygodność pewnych serwisów internetowych. W niektórych przypadkach niezwykle istotną sprawą jest częstotliwość aktualizacji danych na stronie WWW. Przestarzałe informacje mogą przyczynić się do przyjęcia przez laików błędnych metod leczenia. Przed przystąpieniem do przeglądu medycznych stron WWW, radzę przed rozpoczęciem kuracji poradzić się prawdziwego, a nie wirtualnego specjalisty.

Ból głowy

http://www.headaches.org

Jeśli ponawiające się bóle głowy nie pozwalają ci zebrać myśli, odwiedź stronę WWW Narodowej Agencji ds. Bólu Głowy (National Headache Foundation) - czego to ci Amerykanie nie wymyślą. Znajdziesz tu fachowy zbiór materiałów szczegółowo opisujących 26 różnych typów bólu głowy wraz z zaleceniami, jak je leczyć.

Migrena

http://www.ama-assn.org/special/migraine/migraine.htm

Specjalna część internetowego serwisu Amerykańskiego Stowarzyszenia Lekarzy poświęcona w całości migrenie. Jeśli w trakcie czytania tego artykułu masz migrenę, od razu przejdź do działu edukacja i porady.

Zdrowie psychiczne

http://www.cmhc.com

Ponad 6 tys. stron dotyczących depresji, lęków, ataków paniki oraz wszystkich tych niepokojących objawów, które mogą wpłynąć na funkcjonowanie twojego mózgu.

Depresja

http://www.healthguide.com/dep

Świetnie przygotowany serwis wyjaśniający symptomy, przyczyny i metody leczenia depresji. Strona oferuje także zapis dyskusji na temat psychoterapii i wykorzystywanych przez lekarzy medykamentów oraz listę dyskusyjną.

Utrata włosów

http://www.ahlc.org

Zapomnijcie o perukach! Sieciowy biuletyn porównuje różne metody odtwarzania owłosienia, dostarcza informacji na temat łysienia plackowatego mężczyzn (i kobiet) oraz utraty włosów w wyniku chemoterapii.

Kłopoty ze wzrokiem

http://www.mb.sympatico.ca/Contents/Health/HEALTHYWAY/feature27c.html

Masz problemy ze wzrokiem w wyniku ciężkiej pracy przy monitorze komputerowym? Możesz sam sobie pomóc - ta strona WWW zawiera artykuły, porady, tipsy, a nawet przykłady ćwiczeń, które mają na celu chronić oczy przed promieniowaniem.

Przeziębienia i katar

http://www.magicpubs.com/health/coldsAndFlu.html

Zanim znów zacznie kapać nam z nosa, obowiązkowo przeczytajmy ten wirtualny poradnik. Jeśli jest już za późno i właśnie przeziębiliśmy się, warto sprawdzić, jak można radzić sobie z przykrymi, acz typowymi objawami.

Alergie

http://www.allerdays.com

Nie zawsze trzeba cierpieć z powodu zatkanego nosa czy swędzących oczu. Weźmy w ryzy nasze alergie! Zacznijmy od sprawdzenia informacji na tej stronie WWW.

Alergie, astma

http://www.aaaai.org

Internetowy serwis Amerykańskiej Akademii ds. Alergii, Astmy i Immunologii przeznaczona jest dla pacjentów i lekarzy. Witryna dostarcza odpowiedzi na wiele pytań, dotyczących alergii i astmy. Szczególnie przydatne będą metody zapobiegania tego typu chorobom, porady lekarskie i wyniki badań naukowych.

Zęby

http://www.ada.org/co-menu.html

Wszystko, czego chcielibyście dowiedzieć się o higienie jamy ustnej - od wybielania zębów, przez choroby dziąseł, po technologie leczenia - lecz o co baliście zapytać własnego dentysty w obawie przed... kolejnym borowaniem.

Nieświeży oddech

http://www.breath-care.com

W przypadku nabycia tak nieprzyjemnej dla otoczenia przypadłości pozostaje tylko skorzystać z pomocy : ) amerykańskiego centrum oddechowego (American Breath Centers).

Bóle w krzyżu

http://www.orthop.washington.edu/Bone%20and%20Joint%20Sources/zlvzzzzz1_2.html

Wydział ortopedii Uniwersytetu Waszyngtońskiego stworzył wspaniałe źródło danych o metodach zapobiegania bólom krzyża. Wśród wielu informacji znajdziemy tu diagramy, klipy filmowe, opisy ćwiczeń służących do leczenia i zapobiegania uporczywym bólom pleców. Jeśli bóle ponawiają się, skorzystajmy z instrukcji przyjmowania... właściwej postawy, wstawania, podnoszenia ciężkich przedmiotów. Poznajmy także sposoby unikania bólów związanych ze stresem.

Serce

http://www.americanheart.org

Czy masz równie nerwową pracę, jak ja? A może masz wrodzone predyspozycje do nagłego ataku serca? Jeśli jeszcze nie znasz odpowiedzi na takie i inne pytania, szybko połącz się ze stroną Amerykańskiego Stowarzyszenia ds. Serca (American Heart Association). Dopiero po wypełnieniu umieszczonego na ich stronie testu zdasz sobie sprawę z prawdziwego zagrożenia. W razie czego przewodnik od A-Z po sercu i zawale odpowie na setki pojawiających się pytań.

Rak piersi

http://www.nabco.org

Chyba już wszyscy wiedzą, że jest to najbardziej popularny spośród nowotworów występujących u kobiet. Ponad 370 organizacji wspólnie stworzyło ten globalny serwis, dostarczający olbrzymi zasób informacji o wykrywaniu i leczeniu nowotworów oraz opiece nad chorymi.

Otyłość

http://www.eatright.org

Poznaj zasady zdrowego żywienia. Dowiedz się, jak właściwą dietą zwiększyć odporność organizmu na choroby serca, osteoporozę, cukrzycę i raka.

Bóle brzucha

http://www.helico.com

Przyczyną bólu brzucha nie zawsze jest ciężkostrawne jedzenie czy stres. Okazuje się, że może nią być także specyficzna infekcja brzuszna, powodowana przez bakterię Helicobacter pylori. Jeśli więc coś zakuło cię właśnie w żołądku, sprawdź jak można wyleczyć się z tej przypadłości.

Zaburzenia żywieniowe

http://www.something-fishy.com/ed.htm

Obszerny serwis przeznaczony dla wszystkich, którzy cierpią na takie zaburzenia jak anoreksja czy bulimia, stanowiące - wbrew pozorom - zagrożenie dla życia. Witryna oferuje także zestaw linków do serwisów innych organizacji, zajmujących się leczeniem i zapewniających wsparcie osobom chorym na te nietypowe przypadłości.

Higiena osobista

http://www.healthy.net/library/articles/chaitow/boartic.htm

Nie możesz bez obawy zbliżyć się do innych ludzi? Jeśli masz problemy z zapachem własnego ciała, a korzystasz z tych podstawowych oraz tych bardziej zaawansowanych środków kosmetycznych, powinieneś poradzić się internetowych specjalistów. Serwis ten udostępnia wiele wskazówek, jak zwalczyć ten uporczywy problem.

Problemy wynikające z pracy przy komputerze

http://www.engr.unl.edu/ee/eeshop/rsi.html

Jeśli cały czas w pracy spędzasz stukając w klawiaturę swego komputera, a twe dłonie, nadgarstki i przedramiona przenika ból - wpisz ten przyjazny adres w okno swej przeglądarki. Poznaj symptomy RSI (Repetitive Stress Injury), dowiedz się, jak im zapobiegać oraz co zrobić, jeśli dotknie Cię ten problem zdrowotny.

Przypadłości kobiece

http://www.obgyn.net

Wielopoziomowy serwis oferujący porady na dziesiątki "damskich" problemów zdrowotnych oraz takich zjawisk, jak STD, ciąża, poród, menopauza. Strona WWW jest bardzo często aktualizowana - zawiera nowe wiadomości i wyniki badań.

Impotencja

http://wellweb.com/impotent/chris/contents.htm

Fizyczne i psychiczne aspekty problemu przerażają każdego mężczyznę. Wszystkim zagrożonym autorzy strony przedstawiają metody leczenia, dostarczają informacje, jak znaleźć specjalistę w tej dziedzinie. Zainteresowanym serwis oferuje także zbiór wiadomości o tym, co myślą kobiety o tym problemie. Dla amatorów specjalna część - Seks w Starożytnej Grecji.

Rak prostaty

http://www.comed.com/Prostate

Skala wypadków raka prostaty - jak informują nas autorzy strony - rośnie przede wszystkim dlatego, że mężczyźni żyją obecnie coraz dłużej. Te i wiele innych informacji na temat wczesnego wykrywania choroby, prewencji, a także leczenia znajdziecie w tym obszernym i rzeczowym serwisie.

Artretyzm

http://www.arthritis.org

Strona główna fundacji zajmującej się artretyzmem. Jeśli masz problemy z tego typu chorobą, serwis szczegółowo poinformuje Cię o różnych formach artretyzmu i sprawdzonych (i nie) metodach jego leczenia.

Medycyna w polskiej Sieci

Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego

http://www.nadcisnienie.med.pl

Chyba najobszerniejszy serwis medyczny w polskiej odnodze Sieci. Oprócz działów przeznaczonych dla lekarzy i studentów, znajdziemy tam porady dla pacjentów. Autorzy strony szczególną uwagę zwrócili na prewencję i zapobieganie nadciśnieniu. Równie przydatna, zwłaszcza dla zwykłych pacjentów, wydaje się nauka mierzenia ciśnienia zaopatrzona w dokładne zdjęcia.

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne

http://www.ptk.waw.pl/

Odział warszawski PTK - oprócz wielu informacji przeznaczonych głównie dla specjalistów - udostępnia obszerne materiały edukacyjne dla pacjentów. Jeśli więc mamy jakiekolwiek problemy z sercem, dowiemy się szczegółów o transplantacji, bypassach, zawale serca, sztucznej zastawce, stymulatorach.

Promocja Zdrowia

http://www.am.lodz.pl/~marsmd70/zdrowie/

Serwis Promocja Zdrowia powstał przy współudziale Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Na stronach zajmuje się propagowaniem informacji, dotyczących zdrowego stylu życia, istniejących zagrożeń i sposobów walki z nimi. Tutaj dowiesz się, jak zapobiegać chorobom serca i jak z nimi żyć, kiedy już się pojawią.

Polskie Towarzystwo Urologiczne

http://www.pturol.org.pl

W sieciowej witrynie PTU, niestety, nie znajdziemy żadnego poradnika przeznaczonego dla chorych. Przeczytamy natomiast wiele artykułów z prasy fachowej, a także uzyskamy informacje o kongresach i sympozjach.

Fundacja Psychoprofilaktyki i Psychoterapii

http://www.waw.pdi.net/~arsvitae/

Fundacja ARSvitae realizuje wiele celów w zakresie profilaktyki samobójstw, pracy z chorym i jego rodziną. Pomocy możemy poszukać, korzystając z telefonu lub pisząc list na adres arsvitae@waw.pdi.net.

Serwis alergologiczny

http://www.alergen.info.pl

Pod tym adresem wiele informacji o tej popularnej przypadłości oraz sposobach jej leczenia znajdą nie tylko alergicy, ale i lekarze. Oprócz wiadomości o aktualnym stężeniu pyłków roślin i grzybów w całym kraju, odnajdziemy tu kalendarz pylenia roślin, multimedialny atlas pyłku, listę alergenów, spis polskich i zagranicznych miejscowości uzdrowiskowych. Serwis jest przygotowany tak profesjonalnie, że dysponuje nawet działem dla dzieci, listą stowarzyszeń, spisem leków, informacjami na temat odczulania, diagnostyki oraz recenzjami książek polecanych dla pacjentów.

Na zakończenie prosiłbym o kontakt wszystkie osoby, które dzięki Internetowi już wyleczyły się z różnych przypadłości. Moich tradycyjnych problemów zdrowotnych nie udało mi się, niestety, poskromić nawet za pomocą Sieci.