Internet Explorer 10 Platform Preview: Sprawdź jak działa!

Microsoft pracuje nad kolejną wersją przeglądarki Internet Explorer. W Sieci do pobrania pojawiła się pierwsza wersja Platform Preview dla Internet Explorera 10. Zespół IE zaprezentował to, co najciekawsze - lepszą obsługę HTML5 i CSS3.


Czy Redmond nie wydało właśnie Internet Explorera 9? Tak, a recenzenci chwalili nową przeglądarkę za prostszy interfejs, dobrą wydajność, wsparcie dla HTML5, większe bezpieczeństwo ("Tracking Protection") i akcelerację sprzętową z użyciem procesora grafiki. Jednak konkurencja nie śpi, a Microsoft nie ma już ochoty zostawać w tyle.

Wyścig zbrojeń

Dean Hachamovitch, wiceprezes Microsoftu i menedżer zespołu Internet Explorera, pokazał pierwsze nowości w IE 10 podczas konferencji MIX w Las Vegas.

Zobacz również:

To szybko! Ale weźmy pod uwagę, że Mozilla zapowiedziała wydanie Firefoksa 5 w czerwcu, a wersję Firefox 6 w ciągu kolejnych dwóch miesięcy. Google, jak zwykle, "under construction". Szybciutki Chrome 10 zadebiutował w lutym, a Chrome 11 jest już w wersji beta.

Co nowego w IE 10

Platform Preview 1, którą można pobrać za darmo, jest nową falą rozwoju we wsparciu Internet Explorera dla HTML5 - mówi Hachamovitch.

Microsoft, porównując IE 10 z Google Chrome, zaprezentował kilkanaście aplikacji demonstracyjnych. Pokazują one jak nowy Internet Explorer radzi sobie z funkcjami CSS3, takimi jak multi-column layout, grid layout, flexible box layout, gradients czy 3D transforms.

Demo o nazwie Paintball było też kolejną świetną demonstracją tego, w jaki sposób wsparcie sprzętowe przyśpiesza otwieranie nawet najbardziej zaawansowanych graficznie witryn.

Po zacieśnieniu współpracy Microsoft z firmą ARM Holding nie zdziwiło nas, że IE 10 testowano właśnie na platformie Advanced RISC Machine (ARM).

Windows 8 ma być pierwszym systemem operacyjnym MS, który będzie działać wydajnie na jednostkach ARM.

Czyżby więc IE 10 był projektowany specjalnie dla Windows 8? Microsoft nie poinformował na razie kiedy możemy spodziewać się premiery nowych produktów.

Wcześniej, w kontekście systemu operacyjnego Windows 8, mówiono o początku roku 2012.