Internet Explorer 10 w systemie Windows 8. Z myślą o Metro UI

Aplikacje dla środowiska Metro piszą już programiści Firefoksa i Chrome'a. Na razie użytkownicy mogą jednak zaznajomić się z przeglądarką internetową Internet Explorer 10, która we współpracy z Windows 8 Consumer Preview (w trybie Metro), przynosi co najmniej trzy szczególnie istotne nowości.


Internet Explorer 10 pozwala na przeglądanie stron internetowych w trybie pełnoekranowym. Korzystanie z programu ułatwia przyjazny dla ekranów dotykowych interfejs, który może jednak sprawiać pewne kłopoty użytkownikom komputerów stacjonarnych i laptopów - czyli tym wszystkim, którzy posługują się myszką lub touchpadem. Jest jeszcze Enhanced Protected, czyli nowy tryb zbliżony do, znanej z przeglądarki Google Chrome, piaskownicy.

Internet Explorer 10 w stylu Metro

To, co rzuca się w oczy podczas używania IE 10 w stylu Metro, to fakt, że okno przeglądania stron wypełnia cały ekran... od krawędzi do krawędzi. Pasek nawigacyjny pojawia się na dole ekranu przy uruchomieniu aplikacji, ale znika kiedy jest już niepotrzebny. To zaleta, ale nowym użytkownikom może zająć trochę czasu, by nauczyć się poruszania w takim interfejsie.

Zobacz również:

  • Jak włączyć domyślne wyświetlanie rozszerzeń plików Windows?
  • Beta testy Google Play na Windows ruszyły! Pierwsi użytkownicy już grają
Internet Explorer 10 w systemie Windows 8. Z myślą o Metro UI

Pasek nawigacyjny Internet Explorer 10 jest w wersji Metro zupełnie inny niż ten znany z poprzednich wydań programu.

Funkcja gestów doskonale sprawdza się na ekranach dotykowych. Użytkownicy smartfonów i tabletów przesuwając palcami po ekranie mogą ruszać suwakiem, klikać odnośniki czy używać lupy powiększającej. IE 10 sprawdza się nieco gorzej, kiedy używamy go z wykorzystaniem klawiatury i myszki. I tu nie jest jednak źle...

Kliknięcie prawym przyciskiem myszy przywraca pasek nawigacyjny, niezbędny do wpisywania nowego adresu URL i wyświetlenia otwartych zakładek. Wystarczy wpisać kilka znaków, aby funkcja Navigation Tiles rozpoczęła wyszukiwanie najczęściej oglądanych stron z podaną frazą.

Windows 8 czyli połączenie stron i aplikacji

Windows 8 Metro to interfejs przeglądarko-podobny. Można powiedzieć, że zaciera w pewien sposób granicę pomiędzy internetem a aplikacjami. Widać to np. przy użyciu funkcji Snap, która pozwala podzielić ekran między dwie aplikacje. IE 10 może przejąć większą część wyświetlacza, a z lewej lub prawej strony - niczym pasek boczny przeglądarki - umieścić można inną aplikację jak komunikator internetowy czy programy pocztowy.

Internet Explorer 10 w systemie Windows 8. Z myślą o Metro UI

Windows 8: podział ekranu pomiędzy IE 10 i aplikację pocztową.

Podczas pracy Internet Explorera, pasek boczny Charms będzie wyświetlał m.in. wyszukiwarkę, dzielenie się treściami w sieciach społecznościowych i z pomocą poczty oraz ustawienia przeglądarki internetowej.

Bezpieczeństwo i prywatność w IE 10

IE 10 używa tych samych systemów bezpieczeństwa i ochrony prywatności co IE 9. Obejmują one funkcje SmartScreen, filtrowanie XSS, pomiar reputacji stron, przeglądanie InPrivate, Tracking Protection itp.. IE 10 poprawia przeglądanie InPrivate, pozwalając na korzystanie z tej funkcji w poszczególnych, wybranych kartach.

Ponadto przeglądarka ma też nowy tryb Enhanced Protected, którego zadaniem jest izolowanie treści witryny w piaskownicy (ang. sandbox), nie pozwalającej na zarażenie złośliwym kodem systemu operacyjnego.

Zmiany na lepsze?

Gruntowne zmiany wprowadzone w Internet Explorerze 10 (wersja Metro) miały swój konkretny cel: ułatwić korzystanie z przeglądarki internetowej w urządzeniach mobilnych. Użytkownicy Windows 8 na tabletach i smartfonach docenią intuicyjność i prostotę obsługi IE 10. Ci, którzy nadal częściej korzystają z klawiatury i myszki oraz dużego ekranu monitora, mogą uznać wprowadzone zmiany za nieco kłopotliwe i nieefektywne - przynajmniej z początku.

Na pocieszenie możemy powiedzieć, że skorzystanie z wersji Metro będzie opcjonalne, a Microsoft nadal pracuje nad drugim interfejsem, bardziej zbliżonym do tego znanego nam z Internet Explorera 9.

Internet Explorer 10 w systemie Windows 8. Z myślą o Metro UI

Windows 8: podział ekranu między IE 10 i komunikator internetowy.