Internet Explorer 4.5 - ciekawe nowości i trochę kłopotów


Instalacja i uruchomienie programu

Instalacja i uruchomienie Internet Explorera 4.5 nie sprawia żadnych kłopotów. Przy pierwszym uruchomieniu programu (lub gdy brakuje któregoś z komponentów systemu, potrzebnego dla Explorera), uruchamia się dodatkowo program Microsoft Internet First Run, który instaluje potrzebne rozszerzenia. Instalacja odbywa się automatycznie i nie wymaga żadnej interwencji użytkownika. Z jednej strony, ułatwia to przenoszenie programu z jednego komputera na inny, z drugiej może budzić pewne obawy. Instalator działa bowiem bez żadnej kontroli użytkownika. Wkładając do Teczki Systemowej (System Folder) różne pliki, nie informuje (w postaci pliku z raportem instalacji, jak to robią inne programy, np. Netscape Navigator/Communicator), jakie działania wykonał. Wynika z tego praktyczna rada dla użytkowników nowego Explorera: przed pierwszym uruchomieniem programu należy sporządzić spis wszystkich plików, znajdujących się w Teczce Systemowej. Pozwoli to ustalić, jakie aplikacje zostały do systemu włączone - będziemy wiedzieli, co możemy wyrzucić do Kosza, gdy zrezygnujemy z używania Explorera. Instalator rozszerzeń programu nie ma żadnych funkcji, pozwalających na ich odinstalowanie.

Jeszcze jedna uwaga. Internet Explorer zamienia zainstalowane w systemie rozszerzenie Text Encoding Converter (TEC) z wersji 1.4 na rozszerzenie w wersji 1.3.1 (w wersji niższej niż 8.5), co - jak informuje Microsoft na stronie FAQ o makowym Explorerzehttp://www.microsoft.com/mac/ie/ie45faq.htm) - wynika z niekompatybilności TEC 1.4 z Explorerem 4.5.

Warto podkreślić, że Explorer 4.5 jest dostarczany z plug-inem do QuickTime'a w wersji 1.1.1, co uniemożliwia pełne wykorzystanie funkcji QuickTime'a 3.0. Microsoft tłumaczy to koniecznością utrzymania zgodności z QuickTime'em w wersji wcześniejszej. Dziwić może, dlaczego instalator nie sprawdza, jaką wersję QuickTime'a zainstalowano w systemie i nie montuje odpowiedniego plugina. Microsoft obiecuje umieścić w Internecie właściwy skrypt (AppleScript), przenoszący plug-iny, zainstalowane w poprzednich wersjach Explorera lub w Netscapie.

Użytkowanie programu

Po uruchomieniu programu postanowiłem sprawdzić działanie nowych funkcji Explorera.

Schowek stron WWW (Page Holder) jest funkcją ciekawą i użyteczną, szczególnie gdy na stronie WWW znajduje się dużo odnośników do innych stron. Wykorzystanie funkcji Page Holdera wyświetlania samych odnośników zawartych na stronie WWW może znacznie przyśpieszyć dotarcie do dowiązanych stron.