Internet Explorer 7.0 Beta 1 w akcji

Mieliśmy okazję przyjrzeć się pierwszej wersji testowej Internet Explorera 7. Microsoft w wydaniu oznaczonym numerem 7 postawił na bezpieczeństwo i radykalnie zmienił wygląd programu. Do najważniejszych nowości należą: przeglądanie stron WWW w panelach, ochrona przed szkodliwymi programami (malware), ochrona przed phishingiem, zmiany w kodzie programu, poprawiające bezpieczeństwo całej aplikacji, centrum zarządzania wtyczkami i dodatkami do przeglądarki oraz czytnik RSS. Zapraszamy do obejrzenia następcy IE 6 w akcji.

Internet Explorer 7.0 Beta 1 w akcji
Zgodnie z zapowiedziami Microsoftu, testowa wersja przeglądarki ukazała się kilka dni temu. W przyszłości będzie stanowiła integralną część nowego systemu operacyjnego Vista (kodowa nazwa "Longhorn").

Internet Explorer 7.0 Beta 1 w akcji

IE 7 w całej okazałości.

Bezpieczeństwo

Większość użytkowników nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele istotnych informacji jest przesyłanych w trakcie przeglądania stron internetowych. W czasie sprawdzania swojego rachunku bankowego lub kupowania towarów w sklepie internetowym źle zabezpieczona przeglądarka może być przyczyną utraty gotówki, 'wycieku' cennych informacji lub innych oszustw. Dlatego też w nowej wersji IE dynamiczna ochrona ma zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom systemu Windows w czasie przeglądania stron. Nowy program korzysta ze wcześniejszych zabezpieczeń i łat systemowych, dlatego też konieczna jest instalacja dodatku Service Pack 2 do Windows XP. Kolejnym etapem zwiększenia ochrony będzie współpraca z inną aplikacją - Windows AntiSpyware, która już od dłuższego czasu znajduje się w fazie testów.

Najważniejsze innowacje wprowadzone do zabezpieczeń w IE7 to:

Internet Explorer 7.0 Beta 1 w akcji

Podgląd certyfikatów dla witryny

Wykrywanie szkodliwych programów - pomaga użytkownikom w zabezpieczaniu komputera przed instalowaniem bez ich wiedzy złośliwych aplikacji - wirusów, trojanów, robaków internetowych, programów szpiegowskich, reklamowych, dialerów, itp. Nie będzie dozwolone wykonywanie skryptów pomiędzy różnymi strefami zabezpieczeń (cross-domain scripting).

Zabezpieczenie przed phishingiem uniemożliwia podszywanie się pod chronione witryny internetowe. Wchodząc na stronę banku lub sklepu internetowego masz pewność, że nikt nie zrobił kopii strony WWW w celu przechwycenia krytycznych danych na Twój temat: numerów kart kredytowych, haseł, kodów dostępu, danych osobowych, itp. Jeżeli coś wydaje się podejrzane natychmiast zmienia się status zaufania do serwisu, a internauta jest informowany o niebezpieczeństwie.

Internet Explorer 7.0 Beta 1 w akcji

Zarządzaj dodatkami do IE.

Add-ons Manager. Pełna kontrola nad dodatkami to nowe podejście Microsoftu do bezpieczeństwa. Na pewno zdarzyło Ci się zainstalować jakiś "darmowy" program pobrany z Internetu po czym nie mogłeś go odinstalować, a przeglądarka zaczynała 'wariować' - nowe paski narzędziowe, zmieniona strona domowa, co chwila wyskakujące okienka... Teraz każdy program, który integruje się z Internet Explorerem 7, będzie widoczny w specjalnym oknie. W finalnej wersji użytkownik będzie mógł wyłączyć wszystkie dodatki i uruchomić "czystą" przeglądarkę, wyłączyć tylko wybrane rozszerzenia lub ręcznie wybrać te, które mają pozostać w systemie.