Internet Explorer 7.0 - pierwsze konkrety

Pomimo, że nieprędko ujrzymy nową wersję dominującej do tej pory na rynku przeglądarki internetowej, to pojawiły się pierwsze informacje o tym, co nowego będzie ona oferowała. W nowej wersji IE - obecnie znanej pod roboczą nazwą Rincon - mają znaleźć się m.in. zakładki (znane z alternatywnych przeglądarek), mechanizmy przeciwdziałające 'phishingowi', obsługa IDN oraz system uniemożliwiający wykonywanie skryptów pomiędzy różnymi strefami zabezpieczeń (tzw. cross-domain scripting).

Internet Explorer 7.0 - pierwsze konkrety
Miesiąc temu pojawiła się informacja, że gigant z Redmont nie będzie jednak czekał z premierą nowej wersji Internet Explorera do czasu premiery systemu Longhorn (czytaj więcej w "Internet Explorer 7 - pierwsza beta już latem!"), ale na tym rewelacje się skończyły i żadnych bliższych szczegółów nie podano. Tymczasem pojawiły się pierwsze doniesienia o szykujących się zmianach, które jednak do tej pory nie zostały oficjalnie potwierdzone.

Będzie bezpieczniej?

Microsoft jedynie ogłosił publicznie, że główny nacisk w IE 7 będzie położony na poprawę bezpieczeństwa, co akurat nie powinno nikogo zdziwić, biorąc pod uwagę ilość dziur łatanych w tym programie. Nowa przeglądarka ma być wyposażona w mechanizmy przeciwdziałające 'phishingowi' oraz możliwość szyfrowania ruchu IP, co ma uniemożliwić modyfikację danych przed dotarciem do naszej przeglądarki, czy ciche przekierowanie na inne, potencjalnie niebezpieczne, serwery. Mechanizm ten, poprzez użycie certyfikatów, sprawia, że serwer z którym się łączymy jest faktycznie maszyną, z którą chcieliśmy się połączyć.

IE 7, czyli Rincon

Źródła pragnące pozostać anonimowymi ujawniają trochę więcej szczegółów na temat oczekiwanej przeglądarki, o nazwie kodowej "Rincon". Podobno w IE 7 zostanie wreszcie wbudowany mechanizm zakładek. Użytkownicy przeglądarek Firefox i Opera już pewnie docenili to proste rozwiązanie, które zapobiega bałaganowi na pasku zadań. Może wreszcie także zatwardziali internauci, korzystający ciągle z przeglądarki Microsoftu, będą mogli skorzystać z zakładek.

Poza tym "Rincon" ma wspierać IDN (International Domain Name), mechanizm umożliwiający istnienie domen zawierających znaki narodowe. Dodana też zostanie obsługa przezroczystych obrazków PNG (Portable Network Graphics), co umożliwi wyświetlanie ich w wielu warstwach. Podobno też funkcje przeglądarki ma wzbogacić nowy mechanizm upraszczający drukowanie dokumentów. Ciekawą nowością ma być również wbudowany agregator wiadomości RSS. Może to przypadek, ale MSN właśnie zaczął testować takie rozwiązanie rozwijane przez Microsoft.

Wciąż bez CSS2

Do tej pory przeglądarka Microsoftu nie wspiera standardu CSS2 (Cascading Style Sheets) i może się okazać, że w dalszym ciągu nie będzie, gdyż pomimo wielu narzekań i nacisków wielu deweloperów, aby przeglądarka posiadała wsparcie dla najnowszych standardów konsorcjum W3C, Microsoft skłania się bardziej w kierunku dodania obsługi jedynie pewnych elementów CSS2, a nie wsparcia dla całego standardu.

Natomiast pośród wielu oczekiwanych poprawek dotyczących bezpieczeństwa oczekuje się, że wysoki poziom zabezpieczeń przeglądarki ma być wreszcie jej domyślnym ustawieniem. Nie będzie dozwolone wykonywanie skryptów pomiędzy różnymi strefami zabezpieczeń (cross-domain scripting). Poprawiony ma zostać również interfejs użytkownika przy szyfrowanych połączeniach SSL (Secure Sockets Layer). Możliwe też, że IE 7 będzie zintegrowany z nowym oprogramowaniem AntiSpyware (czytaj więcej w "MS AntiSpyware - Microsoft poluje na szpiegów"), które obecnie znajduje się jeszcze w fazie testowej.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: