Internet Explorer 8 beta 1 - wreszcie dostępny!

Microsoft uruchomił właśnie witrynę umożliwiającą pobranie pierwszej bety Internet Explorera 8. Przeglądarka dostępna jest w wersji dla Windows XP, Visty i Servera 2003/2008.

Przeglądarkę udostępniono w ramach Internet Explorer 8 Readiness Toolkit - pakietu, który ma umożliwiać webmasterom testowanie witryn WWW pod kątem (nie)kompatybilności z IE8.

Aplikacja dostępna jest w wersji współpracującej z Vistą, Vistą x64, Windows Serverem 2008, Windows Serverem 2008 x64, Serverem 2003 SP2 / 2003 SP2 x64 oraz XP SP2 / XP SP2 x64.

Niestety, chwilowo wygląda na to, że aplikacja jest o "jeden klik za daleko". Odsyłacze umożliwiające pobranie IE8 zamiast dawać dostęp do pliku przenosiły na nieistniejącą witrynę. W efekcie IE8 był prawie dostępny...

Teraz przeglądarka może już zostać pobrana i zainstalowana - odsyłacz znajdziecie poniżej.

Nowości w przeglądarce

Wiadomo już, jakie nowinki mają się pojawić w najnowszej wersji aplikacji Microsoftu. Będą to:

- Activities - usługi pozwalające na umieszczanie bezpośrednio na stronie odsyłaczy do konkretnych operacji. Np. wpis blogowy będzie mógł zostać skopiowany do własnego dokumentu, wysłany pocztą czy przetłumaczony na zrozumiały dla internauty język - bez konieczności zapisywania dokumentu, zaznaczania jego zawartości i kopiowania do schowka itp.

- Webslices - usługa analogiczna do kanałów RSS pozwalająca na przesyłanie informacji o zmianach na stronie WWW.

- Favorites Bar - okno z zakładkami nie będzie musiało "wisieć" po lewej stronie przeglądarki. Użytkownik będzie mógł zrobić z niego pasek i umieścić go tuż pod paskiem adresu.

- Automatic Crash Recovery - funkcja odpowiedzialna za przywracanie sesji w przeglądarce, która uległa awarii. ACR potrafi również przywracać pojedyncze karty.

- Ulepszony filtr antyphishingowy oraz nowa wersja strony powitalnej.

Nie da się ukryć, że spora liczba opisanych innowacji dostępna jest już od dawna zarówno dla użytkowników Opery, jak też Mozilli Firefox...

Patrz: Windows Internet Explorer 8 Beta Readiness Toolkit (w języku angielskim)

Aktualizacja: 05 marca 2008 20:14

Odsyłacze na stronie Microsoftu już działają, IE8 może więc zostać pobrany.

Aktualizacja: 05 marca 2008 16:56

Tekst został uzupełniony o galerię zrzutów ekranu obrazujących nowe funkcje Internet Explorera 8. Opis nowych funkcji znajduje się na angielskojęzycznej witrynie Microsoftu "Internet Explorer 8 New Features".


Zobacz również