Internet Explorer 8 ponownie najlepszy w teście bezpieczeństwa

Wnioski

"Internet Explorer podniósł skuteczność ochrony o 4 procent w stosunku do testu z trzeciego kwartału 2009 roku oraz o 16 procent w stosunku do wyjściowego testu z pierwszego kwartału tego samego roku. Z wyjątkiem przeglądarki Opera (spadek w stosunku do poprzedniego testu do wartości poniżej 1 procenta), wszystkie pozostałe zwiększyły wskaźnik ochrony pomiędzy 1 a 9 procent" - oto cytat z oficjalnej informacji prasowej poświęconej testowi NSS Labs, jaka nadeszła do naszej redakcji z Microsoftu.

Komentarze

Koncern nie kryje zadowolenia z rezultatów badania. Patryk Góralowski, odpowiedzialny za rozwój systemów Windows w Microsoft Polska uznał je za "wspaniały wynik, dający powody do zadowolenia". "Testy dowiodły, że Internet Explorer 8 zapewnia nie tylko najwyższy poziom bezpieczeństwa przed złośliwym oprogramowaniem, ale także to, że oferuje lepsze od konkurencyjnych mechanizmy gromadzenia danych o nowo wykrytych, potencjalnie groźnych adresach URL. Jest to szczególnie istotne ze względu na stale rosnącą ich liczbę" - czytamy w oficjalnym komentarzu przedstawiciela Microsoftu.

A co na to przedstawiciele producentów konkurencyjnych wobec IE przeglądarek, przetestowanych przez NSS Labs? Stanowisko Opery jest krótkie i dosadne: "Raport jest sponsorowany przez Microsoft i nie zgadzamy się ani z jego metodologią, ani z płynącymi z niego wnioskami". Na komentarz Mozilli i Google wciąż czekamy.

Komentarz redakcji

Trudno oprzeć się wrażeniu, że publikacja wyników testów NSS Labs to próba poprawy reputacji Internet Explorera 8, mocno nadszarpniętej w trakcie tegorocznego marcowego konkursu hakerskiego Pwn2Own. Już pierwszego dnia imprezy zawodnicy włamali się do trzech z czterech najpopularniejszych przeglądarek internetowych, IE, Firefoksa i Safari, ale to właśnie przykład programu Microsoftu wydaje się najciekawszy. Nie dość, że jednemu z hakerów włamanie do Internet Explorera zajęło zaledwie dwie minuty, to włamywacz ominął mechanizmy zabezpieczeń Windows 7 - DEP (Data Execution Prevention) oraz ASLR (Address Space Layout Randomization).