Internet Explorer 8 - zaczęło się!

Rozpoczął się program aktywnego testowania Internet Explorera 8. Na razie będzie to wydanie dostępne wyłącznie na zaproszenie, wkrótce jednak przeglądarka w wersji beta 1 zostanie udostępniona wszystkim zainteresowanym internautom.

Właściciele witryn internetowych już teraz mogą wypatrywać w dziennikach serwerów WWW nowej wersji przeglądarki. Przedstawia się ona jako Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 8.0; Windows NT 6.0) w wypadku IE8 uruchomionego na platformie Windows Vista.

Wersja beta 1 Internet Explorera 8 ma zostać udostępniona szerszej publice "całkiem niedługo", to znaczy w przeciągu najbliższych czterech miesięcy. Teraz z aplikacji mogą skorzystać wyłącznie zaproszeni betatesterzy, którzy zdecydują się zaakceptować program na witrynie Microsoft Connect.

Kiedy koniec?

Zakończenie prac nad Internet Explorerem nastąpi prawdopodobnie w okolicach drugiej połowy 2009 roku, czyli mniej więcej w czasie, gdy pojawi się Service Pack 2 do Windows Visty. Warto przypomnieć, że IE8 będzie pracował w trzech różnych trybach, z których ten najbardziej kompatybilny ze standardami wymaga od webmasterów umieszczania w kodzie witryny dodatkowego znacznika.

Pod koniec stycznia wywołało to nawet falę protestów wśród twórców stron WWW.