Internet Explorer 9 RC gotowy do pobrania

Internet Explorer 9 osiągnął status Release Candidate (RC). Nowa wersja zapewnia większą wydajność, małe zużycie pamięci, wsparcie dla kolejnych elementów HTML5 i "Tracking Protection".


Uwaga! Poniższa informacja pochodzi z lutego 2011 roku. Obecnie na rynku dostępna jest już finalna wersja Internet Explorera 9. Nowa odsłona przeglądarki oferuje przyśpieszony silnik JavaScript, pełne wsparcie HTML5, ochronę prywatności, akcelerację sprzętową i rozszerzoną współpracę z Windows 7.

Sprawdźcie sami, pobierając: Internet Explorer 9.

Premiera IE 9 Release Candidate

Microsoft pokazał IE9 w marcu 2010 r., kiedy pojawiła się pierwsza z siedmiu wersji "Platform Preview". Od września, kiedy pojawiła się wersja testowa IE9 beta, przeglądarkę pobrano już 25 milionów razy.

Zobacz również:

  • Przeglądarki internetowe - popularność w Polsce i na świecie [grudzień 2022]
  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 11? [31.08.2023]

Pracując nad kandydatem do wydania (RC), wzięliśmy sobie do serca ponad 17 tysięcy opinii o IE9 zebranych za pośrednictwem programu feedback - mówi Dean Hachamovitch, dyrektor wykonawczy zespołu IE. - Zobaczycie, że program poprawił się na każdym polu: wydajności i standardów, interfejsu użytkownika, ale też bezpieczeństwa i prywatności.

Nowości w Internet Explorer 9 RC obejmują m.in. "Tracking Protection" - funkcję, która będzie odtąd blokować strony śledzące aktywność użytkowników.

W poszukiwaniu zaginionej prywatności

"Tracking Protection" pozwoli użytkownikom IE9 kontrolować, które strony mogą sprawdzać ich poczynania w Sieci. Funkcja umożliwia tworzenie listy blokującej poszczególne strony i elementy witryn.

Po interwencji Federalnej Komisji Handlu USA, trzy najpopularniejsze przeglądarki internetowe - Chrome, Firefox oraz IE rozpoczęły wyścig w stronę zwiększenia prywatności. 8 lutego 2011 roku Mozilla udostępniła Firefoksa 4 beta 11 z funkcją "Do Not Track" (Nie śledź!), jednak nie działa ona jeszcze w pełni sprawnie.

Przewagą IE9 Release Candidate są cztery podstawowe listy ochrony przed śledzeniem, w których użytkownik określić może, które witryny mogą obserwować jego aktywność w Internecie. Listy te zostały przygotowane przez partnerów firmy Microsoft, takich jak Abine i Privacy Choice.

Wersja finalna Internet Explorera 9 już w kwietniu

Internet Explorer 9 poprawił swoje wyniki we wszystkich testach przeglądarek dot. wydajności i obsługi JS, CSS3 oraz HTML5. Według testu SunSpider wersja RC jest o 35 proc. szybsza niż beta, co oznacza, że czas ładowania strony testowej skrócony został z 322 milisekund w wersji beta do 209 milisekund w wersji kandydującej do wydania.

Oczywiście, na testy użytkowników przyjdzie jeszcze czas. Microsoft chwali się jednak najszybszym wyświetlaniem stron w pomiarach podczas zwykłego użytkowania sieci Web. W testach W3C najnowszy Internet Explorer lepiej od konkurencji radzi sobie z technologiami CSS3, DOM, JavaScript, HTML5 i SVG 1.1.

Wydanie IE9 RC zawiera poprawki UI, m.in. dotyczące wyświetlania kart i paska adresu. Nowa wersja pojawiła się w 40 wersjach językowych (również po polsku), a jej możliwości już dziś można wypróbować, pobierając przeglądarkę w dziale idg.pl - Download.

Finalna wersja IE9 pojawiła się w marcu 2011 roku. Jest zdecydowanie najlepszą przeglądarką z serii Internet Explorer, jaka dotąd powstała. Zapraszamy: IE9.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: