Internet Explorer 9 RC gotowy do pobrania

Internet Explorer 9 osiągnął status Release Candidate (RC). Nowa wersja zapewnia większą wydajność, małe zużycie pamięci, wsparcie dla kolejnych elementów HTML5 i "Tracking Protection".


Uwaga! Poniższa informacja pochodzi z lutego 2011 roku. Obecnie na rynku dostępna jest już finalna wersja Internet Explorera 9. Nowa odsłona przeglądarki oferuje przyśpieszony silnik JavaScript, pełne wsparcie HTML5, ochronę prywatności, akcelerację sprzętową i rozszerzoną współpracę z Windows 7.

Sprawdźcie sami, pobierając: Internet Explorer 9.

Premiera IE 9 Release Candidate

Microsoft pokazał IE9 w marcu 2010 r., kiedy pojawiła się pierwsza z siedmiu wersji "Platform Preview". Od września, kiedy pojawiła się wersja testowa IE9 beta, przeglądarkę pobrano już 25 milionów razy.

Pracując nad kandydatem do wydania (RC), wzięliśmy sobie do serca ponad 17 tysięcy opinii o IE9 zebranych za pośrednictwem programu feedback - mówi Dean Hachamovitch, dyrektor wykonawczy zespołu IE. - Zobaczycie, że program poprawił się na każdym polu: wydajności i standardów, interfejsu użytkownika, ale też bezpieczeństwa i prywatności.

Nowości w Internet Explorer 9 RC obejmują m.in. "Tracking Protection" - funkcję, która będzie odtąd blokować strony śledzące aktywność użytkowników.

W poszukiwaniu zaginionej prywatności

"Tracking Protection" pozwoli użytkownikom IE9 kontrolować, które strony mogą sprawdzać ich poczynania w Sieci. Funkcja umożliwia tworzenie listy blokującej poszczególne strony i elementy witryn.

Po interwencji Federalnej Komisji Handlu USA, trzy najpopularniejsze przeglądarki internetowe - Chrome, Firefox oraz IE rozpoczęły wyścig w stronę zwiększenia prywatności. 8 lutego 2011 roku Mozilla udostępniła Firefoksa 4 beta 11 z funkcją "Do Not Track" (Nie śledź!), jednak nie działa ona jeszcze w pełni sprawnie.

Przewagą IE9 Release Candidate są cztery podstawowe listy ochrony przed śledzeniem, w których użytkownik określić może, które witryny mogą obserwować jego aktywność w Internecie. Listy te zostały przygotowane przez partnerów firmy Microsoft, takich jak Abine i Privacy Choice.

Wersja finalna Internet Explorera 9 już w kwietniu

Internet Explorer 9 poprawił swoje wyniki we wszystkich testach przeglądarek dot. wydajności i obsługi JS, CSS3 oraz HTML5. Według testu SunSpider wersja RC jest o 35 proc. szybsza niż beta, co oznacza, że czas ładowania strony testowej skrócony został z 322 milisekund w wersji beta do 209 milisekund w wersji kandydującej do wydania.

Oczywiście, na testy użytkowników przyjdzie jeszcze czas. Microsoft chwali się jednak najszybszym wyświetlaniem stron w pomiarach podczas zwykłego użytkowania sieci Web. W testach W3C najnowszy Internet Explorer lepiej od konkurencji radzi sobie z technologiami CSS3, DOM, JavaScript, HTML5 i SVG 1.1.

Wydanie IE9 RC zawiera poprawki UI, m.in. dotyczące wyświetlania kart i paska adresu. Nowa wersja pojawiła się w 40 wersjach językowych (również po polsku), a jej możliwości już dziś można wypróbować, pobierając przeglądarkę w dziale idg.pl - Download.

Finalna wersja IE9 pojawiła się w marcu 2011 roku. Jest zdecydowanie najlepszą przeglądarką z serii Internet Explorer, jaka dotąd powstała. Zapraszamy: IE9.