Internet Explorer 9 beta na dzień przed premierą

W środę, podczas pokazu w San Francisco, Microsoft przedstawi najnowszą przeglądarkę Internet Explorer 9 beta. Czy IE 9 ma wyłączność na pełne wsparcie sprzętowe? Czy jesteśmy uprawnieni, by mówić o przeglądarce przyszłości? Sprawdźmy, co wiadomo już na temat nowego Internet Explorera 9 i zastanówmy się czy warto poczekać jutro na 20:00 i pobrać publiczną betę IE 9 gdy tylko pojawi się w sieci.

Internet Explorer 9 beta na dzień przed premierą

Microsoft zapowiada, że IE 9 posiadał będzie pełne wsparcie sprzętowe.

Na temat IE 9 zaczęlismy pisać już w marcu 2010. Na ciekawsze wiadomości trzeba było jednak poczekać do maja, gdy wersja Preview 2 zaczęła osiągać większą wydajność w teście SunSpider i lepsze wyniki testu Acid3. Już wtedy zdawało się, że Microsoft podchodzi do nowego projektu z niespotykaną dotąd energią.

IE 9 Preview 3 wprowadzał obsługę elementów języka HTML 5, takich jak canvas, umożliwiający wyświetlanie kształtów i grafiki 2D (za pomocą akceleracji sprzętowej) i tagi audio/wideo, pozwalające na odtwarzanie multimediów w oknie przeglądarki bez konieczności posiadania dodatkowych wtyczek.

Zobacz również:

  • Przeglądarki internetowe - popularność na świecie [grudzień 2021]

Poprawki nie ominęły też silnika JavaScript - Chakra, którego wyniki były w czerwcu dużo lepsze od Firefoksa i tylko nieznacznie gorsze od Safari.

IE 9 Preview 3 był też lepszy w zakresie zgodności ze standardami sieciowymi. Program, który w wersji Preview 1 rozpoczął testy Acid3 od wyniku 55/100, w P3 uzyskał już 83 ze 100 możliwych do zdobycia punktów.

Prawdziwy wstrząs czekał nas jednak w sierpniu, gdy pojawił się IE 9 Preview 4. Tytuł jednego z naszych artykułów mówił: Witamy z powrotem w wojnie przeglądarek! i rzeczywiście, Internet Explorer 9 poprawił się wtedy we wszystkich możliwych testach (Acid3 zdany na 95%).

Głównym elementem kampanii prowadzonej przez Microsoft jest odtąd wsparcie sprzętowe i akceleracja grafiki, która przenosi część zadań z głównego procesora (CPU) na procesor graficzny (GPU). Jak twierdzi Ted Johnson, specjalista Microsoft ds. grafiki internetowej, Internet Explorer to jedyna przeglądarka, która zapewnia pełne wsparcie sprzętowe. Wraz z obsługą HTML 5 miałoby ono radykalnie zwiększyć wydajność i szybkość wyświetlania stron.

Jeśli IE 9 naprawdę będzie tak dobry, dużo lepiej działać powinny odtąd strony bogate graficznie, filmy wideo i prezentacje multimedialne. Akceleracja sprzętowa może też przydać się w aplikacjach sieciowych i grach online.

Wszystkiego dowiemy się jutro, ale już dziś możesz zobaczyć nieoficjalny filmik prezentujący możliwości IE 9 i polskie centrum Internet Explorera, w którym deweloperzy Microsoft przedstawiają nowinki techniczne swojego najnowszego produktu.

Choć IE 9 beta jest teraz w centrum zainteresowania, nie zapominajmy też o nowościach w Firefoksie i Google Chrome. Nawet dziś, informowaliśmy już o nowym silniku JavaScript wyprodukowanym przez Mozillę. Warto też przypomnieć, że Firefox 4 również będzie miał tzw. pełne wsparcie sprzętowe, o którym wspomina Johnson.