Internet Explorer 9 beta - relacja z premiery w San Francisco

Środa, 15 września 2010 r., godzina 19.30 czasu polskiego - nowa wersja przeglądarki Microsoftu zostaje oficjalnie udostępniona. W San Francisco była wówczas godzina 10.30, a specjalny wysłannik portalu IDG.pl słuchał na żywo wystąpienia Deana Hachamovitcha, prezentującego program dziennikarzom z całego świata.

Premiera przeglądarki Internet Explorer 9 beta zgromadziła ponad 170 przedstawicieli prasy oraz ok. 40 osób reprezentujących partnerów Microsoftu. Wszyscy oni owacyjnie powitali Deana Hachamowitcha, dyrektora generalnego działu Internet Explorera, gdy ten pojawił się na scenie San Francisco Concourse Exhibition Center, by wygłosić tzw. "keynote".

Nasi czytelnicy, którzy zdążyli już pobrać i zainstalować w swoich systemach Internet Explorera 9 zauważyli z pewnością pewne zmiany w wyglądzie aplikacji, m.in. zmodyfikowany (bardziej przejrzysty) interfejs. Okazuje się, że za wszystkimi innowacjami kryje się pewna konkretna filozofia.

"Ludzie wchodzą do Sieci po to, by oglądać strony internetowe, a nie przeglądarkę. Tak samo z komputerami - używają ich dla aplikacji, a nie dla systemu Windows" - mówił Hachamovitch.

Obejrzyj wystąpienie D. Hachamovitcha:

Microsoft przeprowadził stosowne badania statystyczne dotyczące sposobu, w jaki użytkownicy pracują z systemem operacyjnym czy przeglądarką. Określone rozwiązania zastosowane w IE9 są wynikiem uzyskanych w ten sposób danych. Oto przykład: ponieważ większość osób "przypina" ikony aplikacji do paska zadań w Windows, a stosunkowo niewiele umieszcza ikony ulubionych witryn na pasku "Ulubione" w przeglądarce, IE9 pozwala przenieść na systemowy pasek zadań ikonę danej strony. Dzięki temu można ją uruchomić tak jak zainstalowany w Windows program.

Inne nowości w IE9 to m.in. zastosowanie działania mechanizmu SmartScreen w menedżerze pobieranych plików i funkcja Aero Snap (dwa okna przeglądarki wyświetlone obok siebie).

Co nowego w IE9 beta - zobacz wideo:

Po zakończeniu części oficjalnej dziennikarze mogli przejść do kuluarów, gdzie już czekali partnerzy Microsoftu - twórcy stron i aplikacji webowych gotowi pokazać swoje produkty i ich działanie w przeglądarce IE9 beta.

Premiera IE9 beta - zobacz galerię:

(kliknij zdjęcie, aby przejść do galerii)

Wkrótce potem rozpoczął się warsztat, którego uczestnicy mogli poznać techniczne szczegóły dotyczące technologii zastosowanych w programie. Ja wybrałem się natomiast na rozmowę z Brianem Hallem z Microsoftu, generalnym menedżerem w grupie Windows Live i Internet Explorer.

Przedstawiciel koncernu opowiedział mi m.in., dlaczego jego zdaniem nie istnieje coś takiego, jak "wojna przeglądarek" i dlaczego testowanie przeglądarek w benchmarkach nie powinno być ostatecznym wyznacznikiem wydajności programu.

Wywiad z B. Hallem można przeczytać w artykule "Po prostu wypróbujcie Internet Explorera 9"#.

Aktualizacja: 16 września 2010 14:09

Do artykułu dodano drugi materiał wideo.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: