Internet Explorer 9 najbardziej energooszczędną przeglądarką - wg Microsoftu

Producent Internet Explorera 9, który został niedawno wydany w wersji stabilnej, przeprowadził testy energooszczędności najpopularniejszych przeglądarek. Według Microsoftu, IE9 wypada znacznie lepiej niż Opera, Chrome i Safari oraz nieco lepiej niż Firefox.

Microsoft przedstawia wyniki testów w długim i pełnym wykresów wpisie na blogu. Badania przeprowadzono na laptopie z baterią 56 Wh i systemem Windows 7. Internet Explorer 9 działał na nim przez 3 godziny i 45 minut przed wyczerpaniem baterii. Przeglądarka Mozilla Firefox 4 uzyskała 3 godziny i 35 minut.

Ich konkurencja wypadła dużo gorzej. Google Chrome 10 pracował przez 2 godziny i 56 minut, Apple Safari 5 przez 2 godziny i 55 minut, a Opera 11 przez 2 godziny i 43 minuty, czyli o 62 minuty krócej niż IE9.

Zobacz również:

  • Edge - historia aktualizacji [25.07.2021]
  • Windows 11 usuwa Internet Explorera

Microsoft mówi, że coraz większa popularność urządzeń mobilnych i przeglądarek opartych na HTML 5 sprawia, że ich energooszczędność jest coraz ważniejsza. Producent IE9 zachęca inne firmy, by również pracowały nad energooszczędnością swoich produktów.

Firma odpowiedzialna za Internet Explorer 9 uzależnia pobór energii od szybkości wykonywania operacji. Przewagi swojej przeglądarki dopatrują się w akceleracji sprzętowej. Jednocześnie krytykują Chrome za zwiększone użycie CPU i GPU oraz Operę za zmienianie domyślnych ustawienia Windows 7, przez co pochłania ona 5 proc. więcej energii niż inne przeglądarki w stanie bezczynności.

Opera broni się i zauważa, że test nie był przeprowadzony przez bezstronne osoby oraz dodaje, że również pracuje nad energooszczędnością. Google informuje, że także jest zainteresowany tą kwestią i niedługo udostępni efekty swojej pracy. Mozilla natomiast wyraziła zadowolenie z wyników, które plasują ją w czołówce tej kategorii.