Internet Explorer 9 - nowa przeglądarka Microsoftu

Microsoft przedstawił finalną wersję Internet Explorera 9 podczas konferencji South-by-Southwest. Nowa przeglądarka ma być przełomowa i zatrzymać trwający od kilku lat pościg Firefoksa, Chrome i Opery. Pierwsze wrażenia są dobre, ale nie rewelacyjne.


Czy warto było czekać na premierę IE 9? Oto kilka przebłysków z wcześniejszych zapowiedzi Microsoftu i dzisiejszego spotkania w Austin.

Microsoft: Internet Explorer 9 to więcej niż przeglądarka

Zobacz również:

  • Przeglądarki internetowe - popularność w Polsce i na świecie [grudzień 2022]
  • Zapłać ekstra albo... nie zainstalujesz Windows 10. Bug na koniec sprzedaży systemu

IE 9 wygląda jak nowoczesna przeglądarka

Internet Explorer zabierał dotąd zbyt dużo miejsca, które możnaby przeznaczyć na strony. Idea "piękniejszej Sieci", którą Microsoft promuje IE 9, zakłada dużo prostszy układ kart i jednolity pasek adresu i wyszukiwania. Wygląd nowej przeglądarki jest podobny do UI konkurentów - Firefoksa i Chrome. Użytkownikom, którzy cenią sobie minimalizm, IE 9 powinien się spodobać.

IE 9 zachowuje się jak nowoczesna przeglądarka

Microsoft chciało odwrócić od Internet Explorera miano przeglądarki przestarzałej i niezgodnej ze standardami. To pierwsza wersja IE z pełnym wsparcie HTML5. Nowa przeglądarka skierowana jest do osób, które chciałyby oglądać filmy i animacje bez konieczności instalacji wtyczek Flash i Silverlight. IE 9 może też korzystać z procesora graficznego komputera, by wyświetlać strony, co na wielordzeniowych procesorach znacznie zwiększa szybkość wyświetlania JS.

IE 9 kocha Windows (Vistę i 7, ale nie Windows XP)

Jedną z najciekawszych funkcji Internet Explorera 9 jest możliwość połączenia stron z systemem operacyjnym. Możliwe jest przyciąganie otwartej karty do paska zadań lub menu start i umieszczenie tam skrótu do konkretnej witryny. Strony mogą też tworzyć tzw. jumplisty, dzięki którym użytkownik już po najechaniu na ikonkę będzie mógł zdecydować się na konkretną podstronę.

Niestety, takie możliwości, jak i cały IE9 dostępne są tylko dla użytkowników Visty i Windows 7 (a także Windows Server 2008).

Ochrona prywatności

Wraz z Internet Explorerem 9, Microsoft dołączył do producentów, którzy stawiają na bezpieczeństwo i prywatność swoich użytkowników. Dzięki nowej funkcji, tzw. Tracking Protection, IE 9 pozwala użytkownikom blokować poszczególne elementy stron przed śledzeniem użytkowników. Aby skorzystać z narzędzia należy dodać do przeglądarki jedną z list blokujących, które dostawcy umieścili na stronie Internet Explorera.

Czy IE 9 to przeglądarka internetowa przyszłości?

Cały czas trwają dyskusje, jak ocenić Internet Explorer 9. Czy jest w jakiejś dziedzinie prekursorem? Na pewno stara się nim być w dostarczaniu ochrony prywatności i wsparcia sprzętowego.

Czy jest supernowoczesny? A może tylko próbuje dorównać konkurencji? Jeśli czegoś brakuje w nowej przeglądarce, to chyba głównie aplikacji sieciowych i rozszerzeń od niezależnych deweloperów. W czasie, gdy działa już Chrome Web Store, a własny sklep buduje Mozilla, IE 9 ryzykuje dalszą stratę zasięgu, zabraniając użytkownikom korzystania z tego typu usług.

Internet Explorer 9 jest dostępny do pobrania w wersjach dla Windows 7 64-bit, Windows 7 32-bit, Windows Vista 64-bit i Windows Vista 32-bit. IE9 można też pobrać z Microsoft Download Center oraz z oficjalnej strony Internet Explorera.

Jeszcze dziś nasz test wydajności i zgodności przeglądarek, w którym sprawdzimy, jak IE 9 wygląda w starciu z Chrome 10, Firefoksem 4 i Operą 11.