Internet Explorer 9 - publiczna beta już 15 września

Microsoft ogłosił w czwartek, że publiczna beta przeglądarki Internet Explorer 9 pojawi się za nieco ponad miesiąc - 15 września. Z testów nie każdy jednak będzie mógł skorzystać.

Tylko niektórzy użytkownicy Windows sprawdzą, jak wygląda najnowszy Explorer. Przeglądarka nie działa bowiem w systemie operacyjnym XP, który nadal zainstalowany jest na 68% komputerów z systemami Windows. IE od wersji 9 wymagać będzie Windowsa 7 lub Visty.

Microsoft zaczął oficjalnie mówić o IE 9 w marcu i od tego czasu cztery razy pojawiały się informacje na temat postępów prac programistycznych. Pod koniec lipca firma podała do wiadomości, że IE 9 beta pojawi się we wrześniu. Dziś znamy już dokładną datę dzienną.

Zobacz również:

  • Windows 11 wprowadza przebudowaną aplikację Zdjęć
  • Przeglądarki internetowe - popularność na świecie [sierpień 2021]

Szumne zapowiedzi, o których sporo już pisaliśmy, mówią o nowej wersji IE jako "powrocie Explorera do wojny przeglądarek". Internet Explorer ma odtąd nowy silnik JavScript (Chakra), poszerzone wsparcie dla HTML 5 i większą zgodność z obecnymi standardami W3C. Microsoft nie mówił na razie zbyt wiele o wyglądzie i interfejsie browsera.

Według doniesień z początku roku IE 9 ma nawiązywać do rozwiązań z Windows Phone 7. Tamtejszy interfejs, Metro, uważany jest za rewolucyjny w świecie smartfonów. Na pewno Microsoft postara się też pójść za przykładem twórców Firefoksa i Chrome, którzy robią wszystko, by trochę odchudzić swoje przeglądarki.

Microsoft nie mówi na razie o ostatecznej dacie wydania IE 9. Niektórzy przeczuwają, że będzie to kwiecień 2011. Wtedy właśnie w Las Vegas odbywać się będzie coroczna konferencja sieciowa MIX. Z drugiej strony, wersja 9 może wyjść dużo później. Pamiętajmy, że finalna wersja IE 8 pojawiła się 12 miesięcy po wypuszczenia pierwszej publicznej wersji beta.