Internet Explorer 9 staje się coraz lepszy

Tempo prac nad Internet Explorerem 9 nie zwalnia. Najnowsza, trzecia już, wersja "preview" programu wprowadza obsługę kolejnych elementów HTML5 oraz - co warto podkreślić - znów notuje poprawę wyniku w teście Acid3.

Microsoft udostępnił kolejną wersję roboczą swojej przeglądarki internetowej. Jest to już trzecia wersja Platform Preview, (licząc od marca 2010 r. i konferencji MIX10, na której koncern zaprezentował pierwszą próbkę IE 9).

W Internet Explorer 9 Preview 3 wprowadzono obsługę elementów języka HTML5. Jeden z nich to canvas, umożliwiający renderowanie kształtów i grafiki 2D (w IE9 odbywa się to ze sprzętową akceleracją). Inne to tagi audio i wideo, zapewniające możliwość odtwarzania materiałów multimedialnych w oknie przeglądarki bez konieczności posiadania dodatkowych wtyczek.

Na stronie Internet Explorer Test Drive można znaleźć przykłady wykorzystania elementu canvas przez przeglądarkę - są to próbki Asteroid Belt i Fish Tank.

Obsługę elementów audio/wideo można obejrzeć na przykładzie próbki Video Panorama, opracowanej we współpracy Microsoftu z internetową bazą filmową IMDB.

Poprawki nie ominęły silnika przetwarzania JavaScript (Chakra). Microsoft powołuje się na benchmark Webkit Sunspider, w którym IE9 PP3 uzyskuje wynik nieznacznie tylko gorszy od przeglądarki Safari 5 - odpowiednio 347 i 325 ms (dane Microsoftu), ale za to lepszy od wcześniejszych wersji roboczych, o Firefoksie 3.6.3 i Internet Explorerze 8 nie wspominając.

Przedstawiciele Microsoftu zapewniają jednak, że w kwestii szybkości IE9 nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa - tym bardziej, że ostatnio (właśnie na przykładzie programu Safari) tłumaczyli, że szybkość obsługi JavaScript nie może być jedynym wyznacznikiem wydajności przeglądarki.

IE9 w zakresie zgodności ze standardami sieciowymi, reprezentowanymi przez test Acid3 notuje poprawę z każdym wydaniem Platform Preview. Program rozpoczynał od wyniku 55/100, a obecnie uzyskuje w Acid3 rezultat 83/100 punktów.

Użytkownicy systemów Windows Vista i 7 (32-/64-bit) mogą pobierać Internet Explorera 9 Platform Preview 3 ze strony Internet Explorer Test Drive. Program nie jest i nie będzie dostępny dla posiadaczy Windows XP.