Internet Explorer 9 - strony nie będą nas śledzić

Microsoft przedstawia nową funkcję Internet Explorera 9 - Tracking Protection. Przeglądarka bedzie odtąd blokować strony śledzące aktywność użytkowników (o ile oni tego zechcą). IE9 pojawi się w wersji Release Candidate na początku roku 2011.

Nowa możliwość została przygotowana we współpracy z Federalną Komisją Handlu, której ostatni raport wykazał, że IE9 beta nie chroni prywatności użytkowników w odpowiedni sposób.

Tracking Protection pozwoli użytkownikom IE9 kontrolować, które strony mogą sprawdzać ich aktywność w sieci. Funkcja umożliwia tworzenie listy blokującej poszczególne strony i elementy witryn.

Zobacz również:

  • Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości
  • Przeglądarki internetowe - popularność w Polsce i na świecie [grudzień 2022]

Ochrona prywatności pozwoli przefiltrować strony pod kątem treści, które mogą pobierać informacje od użytkownika. To jednak do niego samego należeć będzie dodawanie elementów na "czarną listę".

Część analityków sądzi, że innowacja może okazać się niewypałem. Warto pamiętać, że blokowane elementy poza tym, że nie zdobędą danych użytkownika, nie wyświetlą się również na stronie.

W ten sposób, Tracking Protection stanie się nie tylko blokadą skryptów śledzących aktywność, ale też potężną zaporą dla reklam, subskrypcji itp.

Funkcja została udostępniona na licencji Creative Commons. Microsoft zachęca producentów zabezpieczeń do tworzenia własnych list, które mogłyby posłużyć jako domyślne blokady dla wielu użytkowników.

Wiele wskazuje na to, że IE9 Release Candidate ukaże się w sieci już w styczniu. Pojawiają się głosy, że premiera wersji finalnej mogłaby mieć miejsce w marcu - podczas konferencji Microsoft MIX 2011.

Prezentacja funkcji Tracking Protection


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: