"Internet Explorer 9 to więcej niż przeglądarka"

"Projektując wersję dziewiątą przeglądarki bardzo zależało nam, aby mocno czerpała z możliwości integracji z ekosystemem Windows. Każdy, kto sięgnie po Internet Explorer 9 dla systemu Windows dostanie coś więcej niż samą przeglądarkę" - mówi Patryk Góralowski z Microsoftu, odpowiedzialny za rozwój platformy Internet Explorer 9 w Polsce.

Można już pobierać finalną wersję przeglądarki Internet Explorer 9 - Microsoft zaprezentował aplikację podczas konferencji South-by-Southwest. Nowa wersja programu, udostępniona po półrocznym okresie testów beta, ma zatrzymać trwający od kilku lat pościg Firefoksa, Chrome'a i Opery. Jak szanse przeglądarki oceniają pracownicy Microsoftu?

PC World: Jakie są największe zmiany, jakie zaszły w Internet Explorerze 9 od chwili wprowadzenia bety do premiery wersji finalnej?

Patryk Góralowski: Od wersji beta do finalnej minęło dokładnie pół roku. Przez ten czas wydaliśmy wersję Release Candidate oraz osiem specjalnych wydań Platform Preview. Naszą przeglądarkę pobrano w tym czasie już 36 milionów razy. Użytkownicy podzielili się z nami swoimi opiniami i wskazówkami, które uwzględnialiśmy w procesie rozwoju Internet Explorer 9.

Dużo zmian pojawiło się w samym "silniku" przeglądarki, dzięki czemu wersja finalna działa jeszcze szybciej w porównaniu do bety. Można przytoczyć tutaj przykład nowego silnika JavaScript, który został przez nas nazwany Chakra i przez te pół roku przyspieszyliśmy go niemal dwukrotnie. Są to również zmiany w interfejsie i funkcjach zabezpieczeń: nowy widok zakładek, o który prosili użytkownicy wersji beta czy funkcjonalność Tracking Protection, która ma na celu pomóc w ochronie prywatności danych użytkownika, która często w różny i niepożądany sposób jest obserwowana przez różne elementy na stronach WWW.

Czy kolejne wersje przeglądarki będą pojawiać się bardziej systematycznie? Konkurencja spod znaku Firefoksa czy Chrome'a wdraża ambitne plany aktualizacji przeglądarek i zapewnia, że nie są to tylko działania na pokaz...

Trudno tutaj mówić o konkretnych datach. Jednak warto podkreślić, że wraz z rozpoczęciem prac nad dziewiątą odsłoną naszej przeglądarki przyjęliśmy nowy harmonogram wydawania kolejnych wersji. Mianowicie dokładnie rok temu ogłosiliśmy coś, co nazywa się Platform Preview. To wydawane co osiem tygodni specjalne wersje przeglądarki, które zawierają najważniejsze zmiany. Jest to nasza propozycja dla programistów, którzy na bieżąco mogą obserwować jak rozwijamy produkt. Sądząc po sukcesie takiej formy wydawania wersji rozwojowych przeglądarki można spodziewać się, iż ta praktyka będzie kontynuowana. Same Platform Preview zostały pobrane milion razy. Cieszy nas dynamiczny rozwój rynku przeglądarek. Dla nas najważniejsze będzie jakość, a nie ilość. Zwłaszcza, że wydania Platform Preview sprawdzają się.

W czym tkwi największa siła Internet Explorera 9 w porównaniu z przeglądarkami alternatywnymi?

Na świecie są miliardy użytkowników systemu operacyjnego Windows. Projektując wersję dziewiątą przeglądarki bardzo zależało nam, aby mocno czerpała z możliwości integracji z ekosystemem Windows. Każdy, kto sięgnie po Internet Explorer 9 dla systemu Windows dostanie coś więcej niż samą przeglądarkę. Nowe funkcje, jak przypinanie stron czy listy szybkiego dostępu to coś, co dostaną tylko posiadacze Internet Explorer i systemu Windows. Nie są to tylko udogodnienia w zakresie interfejsu i wygody użytkowania, ale również, albo głównie funkcje zabezpieczeń: mechanizm ochrony pamięci DEP, funkcja Tracking Protection to nasze twarde argumenty.

Wiemy, że IE9 dla Windows XP nie ma i nie będzie. Czy nie warto było zrobić jakiego wydania "lite" dostosowanego do możliwości XP? A może Microsoft planuje wersje przeglądarki na inne systemy niż Windows? Czy raczej to się nie opłaca?

Windows XP jest bardzo dobrym systemem operacyjnym. Nie mniej jednak od jego wydania minęło już dziesięć lat. Nie muszę mówić, ile zmieniło się w świecie IT przez ten czas. Z racji braku obsługi dla nowych funkcji w Windows XP nie mogliśmy wydać wersji dziewiątej dla tego systemu. Wydawanie wersji "okrojonej" nie byłoby fair wobec lojalnych użytkowników systemu Windows. W ten sposób chcemy również zaproponować migrację do Windows 7, systemu technologicznie zgodnego z najnowszymi technologiami oraz, co za tym idzie, Internet Explorer 9.

Czy pracujecie już nad wersją nr 10? Pojawiły się już jakieś pomysły, nowe koncepcje, filozofia?

Oczywiście pracujemy już nad kolejnymi rozwojowymi wersjami Internet Explorer, co jest normalne w kontekście produktu, który wciąż się rozwija. Na pewno chcemy wysłuchać opinii towarzyszących wydaniu wersji dziewiątej i uwzględnić opinię rynku, jako ważny filar fazy projektowania.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: