Internet Explorer 9 w Windows Update

Microsoft rozpoczął dostarczanie użytkownikom korzystającym z bety Internet Explorera 9 ostatniej testowej wersji tej przeglądarki - czyli "kandydata do wersji finalnej" (release candidate). IE9 RC dystrybuowany jest za pośrednictwem mechanizmu aktualizacyjnego Windows Update.


Decyzja o wprowadzeniu wydania RC do Windows Update dobitnie pokazuje, jak bardzo Microsoftowi zależy na tym, by użytkownicy Windows "przesiedli się" na Internet Explorera 9. Finalna wersja tej przeglądarki pojawi się już wkrótce - koncern zapowiedział, że jej premiera odbędzie się do końca marca 2011 r.

Kandydat do wersji finalnej

IE9 Release Candidate to ostatnie testowe wydanie tej przeglądarki - w programie są już wszystkie funkcje, które znajdą się w finalnej wersji, a jej premierę może wstrzymać wyłącznie wykrycie w kodzie jakiegoś wyjątkowo poważnego błędu, którego nie uda się wykryć do końca marca.

Zobacz również:

  • Microsoft: użytkownicy Internet Explorera zabezpieczeni przed utratą danych
  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 10? [24.03.2023]

Dodajmy, że IE9 RC został oficjalnie udostępniony pod koniec ubiegłego tygodnia - ale do tej pory jedynym sposobem na zainstalowanie aplikacji było samodzielne jej pobranie ze strony koncernu. Teraz Microsoft poszedł o krok dalej - od wczoraj program jest automatycznie dostarczany do użytkowników, którzy zainstalowali którąś z poprzednich wersji testowych Internet Explorera 9.

Koncern zapowiedział już, po udostępnieniu finalnej wersji IE9 osoby korzystające ze starszych wydań (IE7, IE8) będą mogły w razie potrzeby opóźnić instalację "dziewiątki" lub w ogóle z niej zrezygnować (Windows Update zaproponuje skorzystanie z jednej z trzech opcji: Zainstaluj teraz, Zainstaluj później lub Nie instaluj).

IE9 dla Windows XP nie będzie

Na razie nie wiadomo, kiedy finalny IE9 zostanie wprowadzony do powszechnego systemu automatycznej aktualizacji - należy się jednak spodziewać, że nastąpi to pod koniec kwietnia lub na początku maja (do tej pory - w przypadku IE7 i 8 - następowało to 4-5 tygodni po oficjalnej premierze kolejnego "dużego" wydania przeglądarki Microsoftu). Warto przypomnieć, że IE9 - zarówno wersja RC, jak i finalna - nie będzie dostępna dla użytkowników systemu Windows XP

Koncern udostępnił już firmowym administratorom narzędzia, umożliwiające zablokowanie (permanentne lub czasowe) prób aktualizacji IE do najnowszej wersji. Ma to ułatwić korporacjom spokojne przetestowanie IE9 pod kątem zgodności z firmowymi aplikacjami oraz wdrożenie przeglądarki w odpowiednim czasie (to standardowa praktyka).

Ostatnia szansa?

Dla Microsoftu Internet Explorer 9 może być jedną z ostatnich szans na odzyskanie dominującej pozycji na rynku przeglądarek internetowych. Jeszcze kilka lat temu globalna popularność IE sięgała 90% - obecnie spadła do 56% (w Polsce jest jeszcze mniejsza). IE traci użytkowników przede wszystkim na rzecz Firefoksa oraz Chrome.

Spośród zmian, które pojawiły się w dziewiątek wersji przeglądarki Microsoftu, warto wspomnieć m.in. o o "Tracking Protection" - funkcji, która będzie blokować strony śledzące aktywność użytkowników (pozwoli ona użytkownikom IE9 kontrolować, które strony mogą sprawdzać ich poczynania w Sieci), usprawnieniach związanych z wydajnością oraz obsługą technologii CSS3, DOM, JavaScript, HTML5 i SVG 1.1.