Internet Explorer 9 - "witamy z powrotem w wojnie przeglądarek"

Microsoft zaprezentował czwartą wersję developerską swojej przeglądarki internetowej, a zarazem ostatnią przed wprowadzeniem wydania beta. Internet Explorer 9 Platform Preview 4 potwierdza, że producent dobrze wykorzystał ostatnie miesiące poświęcone na rozwój aplikacji.

Potwierdzeniem tej tezy jest m.in. wynik programu osiągnięty w teście Acid3, mierzącym zgodność przeglądarek z sieciowymi standardami. Internet Explorer 8, jak pamiętamy, osiągał w tym badaniu wstydliwy rezultat ok. 20 punktów na 100 możliwych. Tymczasem wynik IE 9 Platform Preview 4 to 95/100, a więc prawie 5-krotna poprawa.

IE9 to także pełna akceleracja sprzętowa przetwarzania multimedialnych elementów stron WWW - tekstu, grafiki, dźwięku, wideo - oraz "pełna integracja silnika przetwarzania JavaScriptu z przeglądarką". Zabieg ten miał na celu dalsze zwiększenie wydajności programu.

Zobacz również:

  • Używasz Firefoxa? Już możesz go zaktualizować

Jak czytamy w blogu IEBlog Internet Explorer stał się tym samym pierwszą przeglądarką posiadającą obiektowy model dokumentu współdzielony między przeglądarką a silnikiem skryptowym bazującym na standardzie ECMAScript 5.

Wygląda na to, że Microsoft skutecznie nadrabia czas stracony do konkurencji spod znaku Mozilli, Google, Opery i Apple.

Jeden z internautów, będący pod wrażeniem rozwoju IE, zostawił nawet na blogu IEBlog komentarz o treści "Witamy z powrotem w wojnach przeglądarek". Pod tym obiegowym terminem kryje się rywalizacja o prymat najlepszej przeglądarki, rozgrywającej się między Firefoksem, Operą, Chromem i Safari. Microsoft z Internet Explorerem z tej walki wypadł już dawno.

I to właśnie jest największym problemem firmy - reputacja koncernu jako producenta przeglądarki internetowej została w ostatnich latach bardzo mocno nadszarpnięta i nie jest przesądzone, czy IE9 - jakkolwiek innowacyjny i konkurencyjny by nie był - pozwoli ją podreperować.

Wystarczy spojrzeć na wyniki przeprowadzonej przez nas ankiety internetowej "Czy chciałbyś zainstalować przeglądarkę Internet Explorer 9 beta? - aż 41 % spośród jej uczestników odpowiedziało negatywnie, uznając, że rozwój tego programu kompletnie ich nie interesuje.

Póki co - podobnie jak pozostałe 59 % ankietowanych - czekamy na wersję beta programu. IE9 beta ma pojawić najpóźniej we wrześniu 2010 r.

Więcej informacji IE Test Drive