Internet Explorer bardzo niebezpieczny! Eksperci zalecają przesiadkę na inną przeglądarkę

Potężna dziura w Internet Explorerze! Zainstaluj tymczasową poprawkę, lub lepiej przestań z niego korzystać.

Kilka dni temu wykryto lukę "zero-day" w przeglądarkach Internet Explorer w wersji 7, 8 oraz 9. Istnieje już eksploit znany jako "Poison Ivy", który wykorzystywany jest przez cyberprzestępców do przejmowania kontroli nad zainfekowanym komputerem.

Microsoft zareagował na tę sytuację i udostępnił tymczasową poprawkę w postaci narzędzia o nazwie EMET (Enhanced Mitigation Experience Toolkit), które powinno zabezpieczyć komputer do czasu, aż błąd zostanie trwale naprawiony i pojawi się nowa wersja IE.

Niektórzy eksperci (m.in. z firmy Rapid7) zalecają jednak, aby w ogóle zrezygnować z korzystania z IE, gdyż ich zdaniem oferowany przez Microsoft patch nie jest w pełni skuteczny.

Warto na koniec dodać, że wspomniany na początku eksploit został prawdopodobnie napisany przez tę samą grupę cyberprzestępców, którzy wykorzystali niedawno opisywaną przez nas ekstremalnie niebezpieczną lukę w Javie.

Które rozwiązanie wybierzecie?

Aktualizacja: 20 września 2012 15:00

Poniżej wypowiedź Yunsun Wee, dyrektora grupy Trustworthy Computing w Microsoft:

"Problem opisany w Microsoft Releases Security Advisory 2757760 nie dotknął dużej liczby użytkowników. Dziś Microsoft udostępnił tymczasowe rozwiązanie, które zapewnia natychmiastową ochronę komputera:http://go.microsoft.com/?linkid=9817705. Pełna aktualizacja zostanie udostępniona użytkownikom w piątek, 21 września 2012."