Internet Explorer lepszy dzięki Google

Firma Google wydała wtyczkę do przeglądarki, tyle że nie swojej - Chrome - ale konkurencyjnej - Internet Explorer. Google Chrome Frame wyposaża aplikację Microsoftu w silniki WebKit i V8 (szybsza obsługa skryptów JavaScript), wsparcie standardów HTML5 i CSS3. Wtyczka przeznaczona jest dla Internet Explorera w wersji 6, 7 i 8.

To nieoczekiwane posunięcie ze strony Google najwyraźniej spowodowane jest zniecierpliwieniem wobec opieszałości Microsoftu w zakresie implementacji najnowszych standardów sieciowych. "Deweloperzy [aplikacji internetowych - red.] nie mogą sobie pozwolić na ignorowanie IE - większość osób korzysta z jakiejś jego wersji - więc kończy się na tym, że spędzają mnóstwo czasu tworząc rozwiązania prowizoryczne lub ograniczają funkcjonalność swoich programów" - czytamy w blogu Chromium.

Liczne testy wykazują, że spośród liczących się na rynku przeglądarek internetowych to właśnie Google Chrome jest najszybsza. Dzięki wtyczce Chrome Frame aplikacja Microsoftu także powinna zyskać na wydajności działania.

W momencie, gdy webmaster doda w nagłówku tworzonej przez siebie strony tag o następującej treści:

<meta http-equiv="X-UA-Compatible" content="chrome=1">

Jeśli użytkownik korzystający z Internet Explorera zainstalował Chrome Frame, wtyczka rozpozna obecność tego tagu i przełączy przeglądarkę w tryb korzystania z silnika WebKit.

Warto wspomnieć, że internauci pracujący z IE, ale chcący korzystać np. z nowej usługi Google - Wave - będą wręcz proszeni o zainstalowanie wtyczki.