Internet Explorer ma już 15 lat

Pierwsza wersja przeglądarki Internet Explorer ukazała się 16 sierpnia 1995 r. Od tego czasu, po kilkuletnim pościgu za Netscapem i całkowitej dominacji na początku XXI wieku, droga IE była pełna wzlotów i upadków. Paradoksalnie, największy sukces - 95% udziałów na rynku w roku 2001, zbiegł się też z największą porażką: wersją 6, najmniej lubianą i dziurawą jak szwajcarski ser. To jednak daleko za nami. Dziś z mgły wyłania się przeglądarka przyszłości - Internet Explorer 9.

Internet Explorer ma już 15 lat

1995: Internet Explorer 1

Dziś IE ma około 65% udziałów, choć Ranking.pl daje mu tylko 31% na polskich rynku. Z drugiej strony IE6 dawno został pogrzebany, a po średniej "siódemce" i całkiem dobrej "ósemce", światem przeglądarek znów zatrząść ma IE9. Nim przejdziemy do dziś, wróćmy jeszcze do początków. 30 września 1996, Krzysztof Frydrychowicz (były Redaktor Naczelny Computerworld, obecnie Business Media Director IDG Poland S.A.) pisał na łamach tygodnika w tekście "Polski odkrywca":

"Od końca września br. [1993 - dop.] na serwerze internetowym Microsoftu, można znaleźć najnowszą wersję przeglądarki stron WWW Internet Explorer 3.0. Światowa premiera produktu w angielskiej wersji językowej odbyła się w połowie sierpnia. Zdaniem Jacka Myrchy z polskiego przedstawicielstwa firmy, w zlokalizowanym Explorerze 3.0 usunięto wszystkie błędy, na które do tej pory skarżyli się użytkownicy wersji amerykańskiej"

To piękne czasy, gdy z IE usuwano wszystkie błędy, na które skarżyli się użytkownicy. Ale i sytuacja Microsoftu była inna. Przypomnijmy tylko, że w roku 1996 z Explorera korzystało tylko 10% użytkowników. Reszta używała Netscape Navigatora.

Zobacz również:

  • Windows 11 usuwa Internet Explorera
  • Halo Infinite - pokaz gry już dziś. Sprawdź, jak oglądać

Internet Explorer ma już 15 lat

2010: Internet Explorer 9

Po trzech latach, 1 marca 1999, Robert Miklas pisał w tekście o IE 4.5: "W Explorerze wprowadzono kilka ciekawych funkcji. [...] Miejmy nadzieję, że problemy, jakie sprawia Explorer przy uruchamianiu i w czasie pracy, zostaną przez Microsoft szybko rozwiązane"

Niestety, Robercie! Odpowiadam z przyszłości: nie zostały. Dziś, podczas pracy nad tekstem, Internet Explorer kilkakrotnie odmówił posłuszeństwa.

Internet Explorer zaczął tracić popularność dopiero w roku 2004, wcześniej - przez kilka lat - utrzymując się na poziomie 80-95% udziałów. W upadku pomogły mu własne błędy i stały rozwój browserów Firefox, Safari i Opera. Według najnowszych badań firmy Net Applications, Internet Explorer ma 60,74% udziału w rynku. Drugi jest Firefox z 23,75% udziałów.

Na kolejny rozdział wojny przeglądarek musimy poczekać do 15 września, kiedy ukaże się pierwsza oficjalna beta przeglądarki Internet Explorer 9. Czy "piętnastka" w dacie będzie symboliczna? Jeśli ma to oznaczać przeglądarkę doskonałą - tego właśnie życzymy IE na 15 urodziny. Ich nowy produkt zapowiada się zresztą znakomicie. "Dziewiątka" ma wspierać HTML5, a znaczy to większą zgodność ze standardami sieciowymi W3C. Będzie też nowy silnik JavaScript, który ma wczytywać skrypty JS jeszcze szybciej. Zapowiada się większa prędkość przeglądania i - po raz pierwszy wśród przeglądarek - wsparcie sprzętowe, dzięki któremu procesor użytkownika pomoże w obsłudze multimediów.

Internet Explorer 9 beta gotowy do pobrania