Internet Explorer stracił najwięcej od trzech lat

Przeglądarka Microsoftu traci udziały w rynku. Jej wyniki w ostatnich miesiącach są najgorsze od kilku lat. Jest to związane z wymianą starych wersji Internet Explorera na bardziej nowoczesne rozwiązania. Nie zawsze oznacza to, że użytkownicy zaczynają korzystać z nowej przeglądarki Microsoftu.

Internet Explorer

W październiku bieżącego roku, Internet Explorer stracił 1,8 proc. udziałów w rynku przeglądarek. Korzysta z niego 52,6 procent użytkowników. We wrześniu stracił 0,9 procent, a w ostatnich trzech miesiącach łącznie 3,3 procent. Wynik z ostatniego miesiąca jest najgorszy od października 2008 roku, kiedy strata wyniosła ponad 2 procent. Utrata w ujęciu trzymiesięcznym jest największa od okresu październik-grudzień 2009 - podaje Net Applications.

Straty Internet Explorera wynikają głównie z tego, że użytkownicy wymieniają stare przeglądarki IE8, IE7 oraz IE6 na nowe, co nie zawsze oznacza IE9. Starsze wersje Internet Explorera straciły w październiku łącznie 2,7 proc. udziałów. W tym samym miesiącu IE9 zyskał jednak 1,1 proc. i ma obecnie 9,8 proc. udziałów w rynku. W samym systemie Windows 7 korzysta z niego 22,5 proc. użytkowników.

Wśród użytkowników Windows 7, IE9 zyskał 1,4 proc. i znajduje się na drugim miejscu za IE8. Na trzecim jest Chrome 14 z 18,1 proc. wszystkich przeglądarek używanych w tym systemie operacyjnym. Internet Explorer 9 pojawił się w marcu, ale nie wszyscy użytkownicy wymieniają stare przeglądarki właśnie na niego. Dotyczy to posiadaczy Windows XP, którzy nie mogą skorzystać z IE9, ale także użytkowników Windows 7 i Visty, którzy wolą skorzystać z alternatywnego oprogramowania.

Największy postęp odnotowały Chrome i Safari, których udziały w październiku wzrosły odpowiednio o 1,4 i 0,4 procent. Oznacza to, że z Chrome'a korzysta obecnie 17,6 proc. użytkowników, a z Safari 5,4. Udziały Firefoksa utrzymują się na stałym poziomie już od dłuższego czasu. W ostatnim miesiącu nie zmieniły się one i wynoszą 22,5 procent. Przy obecnych trendach Chrome może wyprzedzić Firefoksa już w kwietniu 2012 roku.