Internet Explorer: załataj krytyczne dziury!

Microsoft udostępnił uaktualnienie, usuwające trzy błędy w zabezpieczeniach przeglądarki Internet Explorer - jeden z nich określono jako "krytyczny". Wiadomo już, że "dziury" te były już wykorzystywane do atakowania internautów. Patch opublikowany został poza normalnym, miesięcznym cyklem udostępniania uaktualnień - przedstawiciele firmy tłumaczą, że błędy są zbyt niebezpieczne dla użytkowników i należy natychmiast je "załatać".

Patch ma również zadanie dodatkowe - zmienia on zasady działania jednej z funkcjonalności przeglądarki. Mowa tu o podstawowym systemie autoryzacji użytkownika podczas logowania się na stronach internetowych, polegającym na umieszczeniu nazwy użytkownika i hasła w adresie URL (z wykorzystaniem znaku @). Microsoft poinformował, że zainstalowanie patcha automatycznie usunie tę opcję.

Uaktualnienie zawiera właściwie trzy łatki - jedną "krytyczną" i dwie "ważne". Dwie z nich usuwają błędy, umożliwiające nieautoryzowanemu użytkownikowi na uruchomienie dowolnego kodu na zaatakowanej maszynie (a w konsekwencji - nawet na przejęcie nad nią kontroli). Trzecia łata usuwa znany od dawna błąd, umożliwiający "zamaskowanie" właściwego adresu strony WWW.

Ten ostatni patch wydaje się najważniejszy, ponieważ łatana przez niego dziura wykryta została już w ubiegłym roku i Microsoft wyjątkowo długo zwlekał z opublikowaniem stosownej łatki. Przedstawiciele firmy tłumaczą jednak, że opóźnienie spowodowane było koniecznością dokładnego zbadania problemu oraz starannego przetestowania gotowego już od jakiegoś czasu patcha.

Problem dotyczy przeglądarki Internet Explorer w wersji 5.01. 5.5 oraz 6, dlatego też Microsoft zaleca użytkownikom jak najszybsze zainstalowanie uaktualnienia - można to zrobić za pośrednictwem mechanizmu WindowsUpdate (metoda zalecana przez koncern) lub poprzez pobranie i zainstalowanie udostępnionego w serwisie internetowym firmy patcha:

http://www.microsoft.com/technet/treeview/?url=/technet/security/bulletin/MS04-004.asp

Warto przypomnieć, że strony internetowe Microsoftu mają stać się dziś celem ataku DoS (Denial of Service) przeprowadzonego z komputerów zainfekowanych przez robaka MyDoom.B (więcej na ten temat: http://www.idg.pl/news/watek/35.html ) - jednak w chwili publikowania tego tekstu nie było żadnych problemów z dostaniem się na strony koncernu.


Zobacz również