Internet Explorer zyskuje, ale tylko na Windows 7

Microsoft od dłuższego czasu stopniowo traci udziały w rynku przeglądarek internetowych. Tak samo było w lipcu, ale pojawił się też jeden jasny punkt. Odsetek użytkowników Windows 7 korzystających z Internet Explorera wzrósł, choć nieznacznie.

Microsoft zdecydował, by z Internet Explorera 9 mogli korzystać tylko posiadacze systemów Windows 7 i Vista, mimo że Windows XP ciągle jest najczęściej używanym systemem operacyjnym na świecie. Chrome, Firefox i inne przeglądarki przejęły cześć udziałów Microsoftu na rynku dzięki działaniu na wszystkich ważniejszych platformach włączając w to Windows XP, Mac OS X i Linuksa.

Microsoft uważa jednak, że przeglądarka działa lepiej, gdy przygotowana jest z myślą o konkretnym systemie operacyjnym. Innymi słowy, odpuszczenie sobie Windows XP, miało zaowocować bardziej efektywną walką o użytkownika w Windows 7. Według Net Applications odsetek użytkowników Internet Explorera wśród posiadaczy Windowsa 7 wzrósł na świecie z 54,6 w czerwcu do 54,8 procent w lipcu.

Sam udział Internet Explorera 9 wśród użytkowników Windows 7 osiągnął w lipcu 18,5 procent. Największym problemem Microsoftu jest ciągła utrata udziałów na platformie Windows XP i innych. We wrześniu 2010 Internet Explorer miał 59,62 proc. udziału w rynku, a obecnie 52,81 procent. Firefox też nieco stracił i ma dzisiaj 21,48 procent. Udział Chrome wzrósł z 7,99 do 13,45 procent, a Safari z 5,27 do 8,05 procent.

Net Applications przedstawia odsetki użytkowników, którzy są w posiadaniu danej przeglądarki. StatCounter opiera swoje wyniki na ich aktywnych użytkownikach i w według tych danych Internet Explorer ma już tylko 42,45 procent udziału w rynku. Fani Firefoxa i Chrome cieszą się natomiast kontrowersyjnymi wynikami badań, które podają, że użytkownicy Internet Explorera maja najniższy iloraz inteligencji.

Wszystko to nie zmienia jednak faktu, że przeglądarka Internet Explorer 9 zyskuje udziały wśród użytkowników Windows 7 i jak uważa Net Applications, jest to efektem strategii Microsoftu, który przedstawia Internet Explorera 9 jako najlepszą przeglądarkę dla Windows 7 dzięki jego akceleracji sprzętowej i integracji z interfejsem użytkownika.