"Internet Office 2007", czyli biuro w Sieci

ThinkFree Office Online

Pakiet ThinkFree składa się z trzech programów: edytora testów (Write), arkusza kalkulacyjnego (Calc) i kreatora prezentacji (Show). Użytkownik ma dostęp do wszystkich trzech ze swojej strony startowej w serwisie ThinkFree. Tam też znajdzie ostatnio edytowane pliki oraz dostęp do dokumentów współdzielonych Doc exchange. Jeżeli chodzi o kompatybilność z programami z pakietu Microsoft Office, to ThinkFree jest bezkonkurencyjny.

"Internet Office 2007", czyli biuro w Sieci

Przykładowe szablony arkuszy kalkulacyjnych w programie ThinkFree Calc

Od samego początku pracy z programami pakietu widać trochę inne podejście. Wybierając dokument, użytkownik otrzymuje jego podgląd, po czym może przejść do edycji w dwóch trybach: uproszczonym (Quick Edit), w którym otrzymuje jedynie podstawowe funkcje w postaci paska narzędziowego oraz zaawansowanym (Power Edit) z bogatszym interfejsem użytkownika, gdzie może korzystać z pełnej funkcjonalności programów. Oprócz tego we wszystkich programach pakietu mamy dostęp do menu kontekstowych, które znacznie ułatwiają pracę i do których przyzwyczaił nas Microsoft w swoich programach.

Edytor tekstu oprócz podstawowych możliwości edycyjnych, posiada wiele całkiem zaawansowanych funkcji, jak na przykład układ kolumnowy, budowanie skomplikowanych tabel z możliwością łączenia komórek czy powtarzania nagłówków. Oprócz tego potrafi wstawiać zakładki, spis treści, ustawiać styl formatowania dla list, a także wstawiać formuły. Dostajemy też znajomy z programu Microsoft Word pasek z narzędziami do rysowania! Użytkownik ma oprócz tego możliwość wstawienia obrazka do edytowanego dokumentu bezpośrednio z pliku, lub też z popularnego serwisu Flickr. Program udostępnia także moduł sprawdzania pisowni w dziesięciu językach, wśród których jednak nie znajdziemy polskiego. Gotowy dokument można wyeksportować do formatu PDF, RTF, TXT, XML lub HTML.

Arkusz kalkulacyjny sprawia bardzo dobre wrażenie, jeżeli chodzi o szybkość i jakość pracy. Można naprawdę odnieść wrażenie, że pracuje się w programie Excel na trochę wolniejszej maszynie. Możliwości edycyjne są bardzo duże, a program doskonale radzi sobie z większością funkcji swojego pierwowzoru. Żeby jednak wszystko było jasne, to nie jest w 100% kompatybilny z MS Excelem, nie można w nim na przykład tworzyć tabel przestawnych, czy też formatowań warunkowych. Mimo to jego funkcjonalność i tak przerasta potrzeby zwykłych użytkowników. Dodatkowo, przy tworzeniu nowego arkusza, użytkownicy mogą wybrać, jeden z udostępnionych, gotowych szablonów.

"Internet Office 2007", czyli biuro w Sieci

Arkusz kalkulacyjny z wykresem w ThinkFree Calc

Użytkownik ThinkFree ma możliwość łatwego upublicznienia swoich dokumentów, wystarczy wysłać link do dokumentu i określić, czy inne osoby mogą go edytować, czy jedynie obejrzeć i ewentualnie pobrać.Jeżeli chodzi o szybkość, to sam start aplikacji trwa chwilę, natomiast po jej uruchomieniu i wczytaniu dokumentu, pracuje się wygodnie i bez problemów. Otwarcie dużego dokumentu też nie jest za szybkie i może trwać nawet kilka minut, oczywiście zależy to także od posiadanego łącza internetowego.

Więcej informacji