"Internet Office 2007", czyli biuro w Sieci

Ajax13

Pakiet Ajax13 składa się z edytora tekstu (ajaxWrite), arkusza kalkulacyjnego (ajaxXLS), programu do tworzenia prezentacji (ajaxPresents), programu do tworzenia do tworzenia schematów i diagramów (ajaxSketch) i odtwarzacza muzyki (ajaxTunes). Aplikacje z tego pakietu wymagają do uruchomienia przeglądarki Firefox, z uwagi na wykorzystanie specjalnego języka XUL użytego do opisu interfejsu użytkownika. Żadna inna przeglądarka, oprócz "ognistego liska" nie posiada wbudowanej obsługi XUL.

Na witrynie programu producent stwierdza, że został on zaprojektowany tak, aby wyglądał jak Microsoft Word. Na pierwszy rzut oka jest to raczej WordPad, gdyż możliwości edycyjne nie są za wielkie, lecz za to posługiwanie się nim nie powinno sprawiać żadnych problemów, gdyż korzysta on z elementów dobrze znanych z desktopowych odpowiedników. Użytkownik ma więc przejrzyste menu, pasek narzędziowy z najczęściej używanymi funkcjami, czy zakładki z edytowanymi dokumentami. Niektórych drażnić może jedynie brak menu kontekstowych, zamiast których pojawia się menu z funkcjami przeglądarki.

Program pozwala na standardowe formatowanie tekstu, a więc wyrównanie akapitów, ustalenie kroju, rozmiaru i wyglądu czcionki, wybranie koloru i tła, czy wstawianie list, odnośników URL, obrazków oraz prostych tabel. Oprócz tego elementami dokumentu można łatwo manipulować przy użyciu myszki. Dokumenty do edycji wczytuje się wprost z dysku naszego komputera, zaś po dokonaniu zmian można je bezproblemowo pobrać i zapisać lokalnie. Aplikacja potrafi czytać dokumenty programów Microsoft Word, Microsoft Works, Word Perfect, Open Office, StarOffice oraz format RTF. Edytowany dokument można zapisać w formatach Microsoft Word, OpenOffice, RTF, PDF lub jako zwykły tekst.

Jeżeli chodzi o arkusze kalkulacyjne, to Ajax13 nie ma się za bardzo czym pochwalić. Producent udostępnia dwie aplikacje, z których pierwsza to zaledwie prosta przeglądarka umożliwiająca podejrzenie dokumentów Microsoft Excel oraz OpenOffice Calc, a druga znajduje się we wczesnej fazie rozwoju i nie robi specjalnego wrażenia, gdyż w obecnej postaci nie nadaje się do pracy. Przeglądarka potrafi jedynie zachować formatowanie zawartości komórek arkuszy, jak i wyglądu oraz umożliwia oglądanie wykresów, jednak na tym jej funkcjonalność się kończy.

"Internet Office 2007", czyli biuro w Sieci

Do uruchomienia aplikacji Ajax13 wymagana jest przeglądarka Firefox w wersji minimum 1.5

Pakiet robi dobre wrażenie, jeżeli chodzi o szybkość pracy. Autorzy chwalą się, że całe programy zajmują zaledwie kilkaset kilobajtów, więc przy odpowiednio szybkim łączu załadowanie ich jest błyskawiczne, a po uruchomieniu, większość operacji jest wykonywana lokalnie więc komfort pracy jest bardzo dobry i nie odczuwa się żadnych przestojów.

Natomiast niewątpliwą wadą Ajax13 jest brak możliwości przechowywania edytowanych dokumentów online. Mogą być one wczytywane i zapisywane jedynie na dyski lokalne komputera, na którym pracujemy. Oznacza to równocześnie brak funkcji współdzielenia dokumentów.

Więcej informacji